Szef Porozumienia Rezydentów: jesienią nie będzie paraliżu szpitali

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2019 20:56

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki poinformował Gazetę Wyborczą, że do końca sierpnia spośród 24 tysięcy młodych lekarzy klauzule opt-out wypowiedziało 1400 osób. - Trudno więc mówić o ogólnopolskim proteście. Paraliżu szpitali tej jesieni nie przewidujemy, ale to wcale nie oznacza, że pacjenci mogą poczuć ulgę - dodaje.

Szef Porozumienia Rezydentów: jesienią nie będzie paraliżu szpitali
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolski protest lekarzy był zapowiadany od wiosny. Jego kulminacja i wynikające z tego gigantyczne problemy z obsadą w szpitalach spodziewane były jesienią, w okolicach wyborów parlamentarnych. Jak się jednak okazuje, nie będzie ani protestu, ani dziur w grafikach.

- Nie ma woli w środowisku - przyznaje Jan Czarnecki w Gazecie Wyborczej. - Ja się młodym lekarzom nawet nie dziwię. Zakładają rodziny, biorą kredyty, a nie ma pewności, czy taka forma protestu dałaby oczekiwane rezultaty.

Lekarze nadal jednak wskazują, że wyliczenia, zgodnie z którymi w tym roku nakłady na ochronę zdrowia sięgają 4,86 procent PKB, oparte są na PKB z 2017 roku. A aktualne PKB jest zdecydowanie wyższe, zatem nakłady zdrowia są nawet o 10 miliardów niższe niż deklarowane w porozumieniu. 

Dlatego narodził się pomysł protestu - tym razem lekarze mieli wypowiadać opt-outy nie po to, by więcej zarabiać, tylko aby uzmysłowić politykom braki kadrowe w szpitalach, zwrócić uwagę na kryzys w ochronie zdrowia i zmusić do podniesienia nakładów na zdrowie. Dla dobra pacjentów młodzi lekarze przyłączali się do "Akcja Zdrowa Praca".

Jej organizatorzy podkreślają, że w Polsce brakuje personelu medycznego. - Mamy w sumie ok. 137 tys. lekarzy. Mediana ich wieku wynosi 58 lat, i aż 50 proc. lekarzy ma powyżej 58 lat. Pracujemy ponadprzeciętnie dużo, łatając niezorganizowany i niewydolny system ochrony zdrowia - przekonują. 

Więcej: lodz.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum