Szef OZZL pyta o realizację punktu porozumienia: czy znowu chcą nas przechytrzyć?

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2019 14:05

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL przypomina, że minister zdrowia zapewniał 4 kwietnia, iż ''już zaraz'' realizowany zostanie punkt porozumienia dotyczący zniesienia obowiązku oznaczania przez lekarza stopnia refundacji leku na recepcie.

Szef OZZL pyta o realizację punktu porozumienia: czy znowu chcą nas przechytrzyć?
Minister zdrowia zapewniał nas w czasie ostatniego spotkania w dniu 4 kwietnia br. że "już zaraz" zrealizowany zostanie jeden z dotychczas nie zrealizowanych punktów porozumienia MZ z PR OZZL z 8 lutego 2018 r. - zwraca uwagę Krzysztof Bukiel. Fot. PTWP

Bukiel wskazuje, że miało się to stać wraz z powszechnym wprowadzeniem e-recepty.

''Wówczas bowiem - zgodnie z tym co zapowiadał minister Łukasz Szumowski - lekarz nie będzie musiał określać stopnia refundacji, a jedynie wpisze rozpoznanie choroby i nazwę przepisanego leku. Odpowiedni program wskaże (aptekarzowi w aptece) stopień refundacji (lub brak refundacji czyli refundację "zerową" = odpłatność 100%)'' - czytamy na stronie OZZL.

Tymczasem brzmienie proponowanego przepisu to:

8) jeżeli produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny jest przepisywany:

a) w zakresie refundacji, osoba wystawiająca receptę wpisuje symbol ''REF'',

b) poza zakresem refundacji, osoba wystawiająca receptę wpisuje symbol ''X'' albo 100%;''

''… czyli de facto nic się nie zmienia, bo jeżeli musisz wiedzieć czy wypisujesz lek "w zakresie refundacji" to musisz wykonać całą robotę (czyli wiedzieć co jest na aktualnej liscie refundacyjnej, znać chpl konkretnego preparatu itp itd). Jak już to wszystko musisz sprawdzić to stopień refundacji tak czy inaczej poznasz "po drodze" - pisze Krzysztof Bukiel  

Pyta: ''Czy ja dobrze rozumiem, że znowu chcą nas przechytrzyć?''

Więcej: ozzl.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum