×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szef NRL: premiowanie nie wystarczy, jeżeli warunki będą odstręczały od pracy w publicznym systemie

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia, TOK FM26 stycznia 2023 12:31

- Samo premiowanie nie wystarczy, jeżeli warunki będą wciąż odstręczały od podejmowania pracy w publicznym systemie - powiedział w TOK FM prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Łukasz Jankowski skomentował w ten sposób zapowiedzi ministra zdrowia o premiowaniu medyków pracujących w jednym miejscu. Szef NIL podkreślił, że stanowisko lekarzy jest niezmienne: to trzy średnie krajowe.

Szef NRL: premiowanie nie wystarczy, jeżeli warunki będą odstręczały od pracy w publicznym systemie
Ministerstwo Zdrowia chce premiować lekarzy pracujących w jednym miejscu. Lekarze odpowiadają: trzy średnie krajowe Fot. PAP/Leszek Szymański
 • - Będziemy chcieli przyznać preferencje wynagrodzeniową dla medyków, którzy zadeklarują wyłączność pracy w jednym, publicznym miejscu - poinformował w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski
 • Na zapowiedzi szefa resortu odpowiedział w radiu TOK FM prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, podkreślając, że samo premiowanie nie wystarczy, a chodzi o "wciąż odstręczające warunki pracy"
 • Szef NIL przyznaje, że czeka na propozycję ministra zdrowia, ale stanowisko lekarzy jest niezmienne, jeszcze od czasów ubiegłorocznych pracy nad nowelizacją ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
 • - To trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty i dwie średnie krajowe dla lekarza bez specjalizacji - wyliczył Łukasz Jankowski

Minister zdrowia chce premiować medyków za pracę w publicznym sektorze

- Prowadzone są rozmowy z kierownictwem politycznym o tym, by osoby, które pracują w sektorze publicznym i zadeklarują, że będą pracowały w jednym miejscu, miały zdecydowaną preferencję zarobkowania - poinformował w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Dojrzewamy już do takiego rozwiązania - szerokiego i kompleksowego. Będziemy chcieli przyznać preferencje wynagrodzeniową dla medyków, którzy zadeklarują wyłączność pracy w jednym, publicznym miejscu. Taki jest kierunek planowanych zmian. Oczywiście ten kierunek musi być skonfrontowany z realiami budżetowymi - zaznaczył Niedzielski.

Do pomysłu przedstawionego przez szefa resortu zdrowia w rozmowie z TOK FM odniósł się Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Samo premiowanie nie wystarczy, jeżeli warunki w publicznym systemie ochrony zdrowia będą wciąż odstręczały od podejmowania pracy w tym systemie - wskazywał Jankowski.

Jak podkreślił, NIL czeka na propozycję konkretnych rozwiązań, ale stanowisko lekarzy jest niezmienne. 

- To trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty, dwie średnie krajowe dla lekarza bez specjalizacji - tłumaczył Jankowski.

O takie właśnie stawki postulowali lekarze jeszcze w trakcie prac nad wprowadzoną w lipcu ubiegłego roku nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wówczas Ministerstwo Zdrowia nie przystało na propozycje środowiska i w tabeli płac określono, że:

Zarobki lekarzy po 1 lipca 2022 roku wynoszą:

 • lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją - współczynnik 1,45 - 8 210 zł
 • lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji - 1,19 - 7 304 zł
 • lekarz lub dentysta stażysta - 0,95 - 5 379 zł

"Trzeba złamać wpływowe grupy, które chcą traktować służbę zdrowia jako biznes"

Przypomnijmy, że dyskusja na temat zarobków i pracy w publicznym systemie ochrony zdrowia lekarzy trwa od dłuższego czasu. Wielokrotnie sprawę poruszał jeszcze w ubiegłym roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w trakcie odwiedzin kolejnych miast w Polsce.

Szef partii rządzącej podkreślał, że "pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest przesadna i trzeba coś z tym zrobić".

- Lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale także pewnej misji - tłumaczył Kaczyński. - Bywają kontrakty w tej chwili - i nie jakichś wybitnych profesorów - w szpitalach powiatowych po 80 tys. zł miesięcznie - wyliczał.

Podkreślał, że lekarze "powinni bardzo dobrze zarabiać, ale bez przesady".

- Trzeba złamać pewne bardzo wpływowe grupy, które chcą traktować służbę zdrowia jako biznes. Służba zdrowia nie jest biznesem, to jest posłannictwo - tłumaczył Kaczyński.

Od 1 lipca 2023 podwyżki w ochronie zdrowia

Dodajmy, że 1 lipca 2023 roku nastąpi waloryzacja minimalnej płacy w ochronie zdrowia, zawiązana ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Choć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2022 rok ogłoszone zostanie dopiero w lutym 2023, eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich już teraz oszacowali, ile na podstawie prognozowanej kwoty mogą wynieść podwyżki płac minimalnych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, diagnostów czy personelu pomocniczego.

Najniższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia od lipca 2023 zgodnie z symulacją przygotowaną przez ekspertów FPP mogą wyglądać następująco: 

 • lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją - 9 935,09 zł;
 • mgr pielęgniarstwa albo położnictwa ze specjalizacją, fizjoterapeuta, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający tytułu magistra i specjalizacji - 8 838,81 zł;
 • lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji - 8 153,63 zł;
 • stażysta - 6 509,20 zł;
 • farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształcenie, (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 6 988,82 zł;
 • fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty - 6 440,68 zł;
 • inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 wymagający średniego wykształcenia, opiekun medyczny - 5 892,54 zł;
 • pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym - 6 851,79 zł;
  pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący
 • zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim - 5 344,39 zł;
 • pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego - 4 453,66 zł.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze