Szef NRL o 80 tys. pensji dla lekarzy i kredytach na studia medyczne

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia28 lipca 2022 15:00

- Dzisiaj po prostu jest nierealne, żeby każdy lekarz przeszedł na pracę tylko w jednym miejscu pracy. Bez zmiany całego systemu nie można sobie tego wyobrazić – mówił dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarski na antenie RM FM. Szef NIL komentował słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego o 80 tys. zł pensji dla lekarza pod warunkiem, że ten będzie pracował w jednym miejscu.

Szef NRL o 80 tys. pensji dla lekarzy i kredytach na studia medyczne
Łukasz Jankowski, prezes NIL. Fot. PAP/Łukasz Obara
  • - Dosypanie pieniędzy do systemu nie jest rozwiązaniem, które zadziała bez zmiany całego systemu i bez gruntownej reformy - przekonywał w rozmowie na antenie RMF FM prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
  • Pytany o komentarz do słów prezesa Kaczyńskiego, że lekarze wracają do Polski, Łukasz Jankowski powiedział: - Wracają pojedyncze osoby i to najczęściej ze względów rodzinnych - opieka nad starszymi rodzicami albo z powodu innych względów osobistych
  • - Nie słyszałem, żeby ktoś wracał do Polski ze względu na tutejsze warunki pracy czy ze względów finansowych - dodał
  • Komentując możliwość pracy lekarza w jednym miejscu stwierdził: - Nierealne jest dzisiaj, żeby każdy lekarz przeszedł na pracę tylko w jednym miejscu pracy bez zmiany całego systemu

Lekarz na jednym etacie? Niemożliwe bez reformy systemu 

Jarosław Kaczyński w ubiegłym tygodniu mówiąc o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiedział, że lekarze, jego zdaniem, mogą "zarabiać naprawdę bardzo dużo".

- Ja nie mam nic przeciwko temu. Jak to jest naprawdę wybitny lekarz to niech zarabia, nie chcę tutaj nikogo denerwować, ale i 60, czy nawet 80 tys. miesięcznie. Niektórych to może oburzyć, ale niech nawet tak będzie, ale pod jednym warunkiem: że pracuje tylko w tym jednym miejscu - stwierdził ostatnio prezes PiS.

Do słów Kaczyńskiego odniósł się na antenie RMF FM prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski. Szef NRL komentował również nowe kredyty na studia medyczne, które ogłosiło Ministerstwo Zdrowia.

- Pokazaliśmy, że dosypanie pieniędzy do systemu nie jest rozwiązaniem, które zadziała bez zmiany całego systemu i bez gruntownej reformy, W budżecie NFZ w poprzednim roku pozostało 10 miliardów zł, a to znaczy, że płatnik, nawet gdy chciał kupować jakieś świadczenia, nie mógł tego zrobić, bo nie było lekarzy określonej specjalności, albo nie było chętnych czy też możliwości, aby te świadczenia wykonać. Po prostu brakuje lekarzy – mówił Jankowski.

Dodał: - Nierealne jest dzisiaj, żeby każdy lekarz przeszedł na pracę tylko w jednym miejscu pracy, bez zmiany całego systemu. Już od ponad 5 lat mówimy o nowoczesnych technologiach informatycznych, odbiurokratyzowaniu służby zdrowia. Nic się nie zadziało w tym względzie. Liczba papierków do wypełnienia przez lekarzy rośnie. Technologie informatyczne to głównie anachroniczna teleporada. Jeżeli nie pomożemy lekarzom, którzy dzisiaj pracują w systemie, to będą oni albo wyjeżdżali, albo będą przechodzili do sektora prywatnego.

80 tys. zł dla lekarza za pracę na jednym etacie. "Te słowa nie przełożą się na rzeczywistość"

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej przyznał, że cieszą go słowa prezesa Kaczyńskiego o 80 tys. zł dla lekarza.

- Bo widać, że dostrzegł problem pracy przez lekarzy na wielu etatach i dostrzegł problem niedofinansowania ochrony zdrowia, w tym pracy personelu. Sęk w tym, że te słowa moim zdaniem nie przełożą się na rzeczywistość. Jest to dzisiaj po prostu nierealne, żeby każdy lekarz przeszedł na pracę tylko w jednym miejscu pracy. Bez zmiany całego systemu można sobie tego dziś wyobrazić - powiedział.

Dodał: -.To wszystko sprowadza się do tego, że lekarzy w Polsce jest za mało. Mówimy o tych lekarzach, którzy wyjeżdżają za granicę ,o takich specjalizacjach, jak na przykład chirurgia, w której  średnia wieku bardzo szybko rośnie.  Czy uda się wyszkolić więcej lekarzy w Polsce? Czy uda się ich zatrzymać i spowodować aby nie wyjeżdżali? W mojej ocenie doszliśmy do mechanizmu błędnego koła i idziemy w tej kwestii na zderzenie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum