Szef NIL: "produkcja" lekarzy łącząca się z obniżaniem jakości kształcenia nie jest receptą na problemy kadrowe

Autor: oprac. MP • Źródło: NIL/Rynek Zdrowia18 sierpnia 2022 16:45

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski spotkał się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem w sprawie tworzenia kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. - "Produkcja" lekarzy łącząca się z obniżaniem jakości kształcenia nie jest receptą na problemy kadrowe w ochronie zdrowia - podkreślał szef NIL.

Szef NIL: "produkcja" lekarzy łącząca się z obniżaniem jakości kształcenia nie jest receptą na problemy kadrowe
Prezes NRL spotkał się z ministrem edukacji i nauki ws. kształcenia lekarzy Fot. Shutterstock
  • Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski spotkał się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem
  • Spotkanie dotyczyło obaw NIL wynikających z "niemal niekontrolowanego tworzenia kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych"
  • Szef samorządu lekarzy zwracał uwagę, że "produkcja" lekarzy łącząca się z obniżaniem jakości kształcenia nie jest receptą na problemy kadrowe w ochronie zdrowia
  • Jako przykład podał Hiszpanię, gdzie "wraz z zakończeniem studiów przez roczniki, którym jako pierwszym skokowo zwiększono limity, skokowo wzrosła emigracja"

Kształcenie lekarzy na uczelniach niemedycznych

Problemy i zagrożenia dla jakości opieki zdrowotnej, a tym samym dla pacjentów, wynikające z niemal niekontrolowanego tworzenia kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych był tematem spotkania prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem - informuje Naczelna Izba Lekarska.

W rozmowie z ministrem szef NIL podkreślał, iż "produkcja" lekarzy łącząca się z obniżaniem jakości kształcenia i oderwana od kolejnych etapów pracy w zawodzie i dalszego szkolenia nie jest receptą na problemy z dostępnością świadczeń medycznych, wynikające z braków kadrowych w ochronie zdrowia.

Zwracał uwagę na aspekt akredytacji dla uczelni oraz fakt, że system nie jest i szybko nie będzie gotowy na zapewnienie absolwentom satysfakcjonujących warunków kształcenia i pracy, co grozi zjawiskiem kształcenia lekarzy na eksport, przywołując przykład Hiszpanii, gdzie wraz ze zwiększeniem liczby lekarzy wynikającej ze zwiększania limitów na studia, drastycznie wzrosła emigracja.

Skokowe zwiększenie limitów, skokowo podnosi emigrację lekarzy

Ze statystyk wynika bowiem, że liczba zaświadczeń wydawanych w Hiszpanii lekarzom ubiegającym się o pracę za granicą wzrosła w ciągu 10 lat z kilkuset do 4 tys. rocznie, a obecnie kształci się tam rocznie około 7 tys. przyszłych lekarzy na 53 wydziałach.

Wskazując na analogię do obecnej sytuacji w Polsce podkreślił, iż w Hiszpanii, wraz z zakończeniem studiów przez roczniki, którym jako pierwszym skokowo zwiększono limity, skokowo wzrosła emigracja.

Zdaniem prezesa NRL "konieczna jest koordynacja pomiędzy tempem kształcenia lekarzy na wydziałach lekarskich a możliwościami kształcenia podyplomowego i zatrudnienia w systemie ochrony zdrowia".

Podkreślił też, że "nie powinno się pomijać potrzeby zmian w samej organizacji trybu pracy kadry medycznej, gdzie wciąż brakuje m.in. asystentów lekarzy, odciążających ich z zadań nie będących stricte elementami leczenia czy diagnostyki".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum