Szef NFZ o zachętach dla lekarzy rodzinnych i przychodni

Autor: PAP • Źródło: PAP29 listopada 2022 18:20

Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział 29 listopada szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Szef NFZ o zachętach dla lekarzy rodzinnych i przychodni
Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Fot. PTWP

 

Kompromis w sprawie POZ. Szef NFZ o zachętach dla lekarzy rodzinnych i przychodni

W czasie wtorkowej konferencji prasowej szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że jest szansa, aby w przyszłym roku w ramach opieki koordynowanej będzie funkcjonowało tysiąc podmiotów.

Prezes NFZ Filip Nowak zaznaczył, że rozwiązania docelowe opieki koordynowane w POZ były szeroko konsultowane.

- Choćby w woj. śląskim byłem na spotkaniu z izbą lekarską w Katowicach, w woj. wielkopolskim, ale przede wszystkim z Porozumieniem Zielonogórskim reprezentowanym przez prezesa Jacka Krajewskiego  - wskazał szef NFZ.

Jak zaznaczył, "cel mieliśmy taki sam, żeby upowszechnić i wzmocnić chęć przystąpienia do opieki koordynowanej".

- Trochę różniliśmy się ścieżkami, jakimi możemy dochodzić do wspólnego celu, ale myślę, że szerokie konsultacje i mądre dyskusje pozwoliły wypracować model, który będzie skuteczny i osiągniemy poziom zabezpieczenia, o którym mówił minister Adam Niedzielski.

Zastrzegł, że "to rozwiązanie i przestrzeń 27 miesięcy gwarantuje nam spokój i racjonalne postępowanie w pozyskiwaniu nowych podmiotów do realizacji opieki koordynowanej".

Filip Nowak przyznał, że była obawa, że "mniejsze podmioty, mniejsze placówki lekarzy rodzinnych będą obawiały się wejść w pomysł opieki koordynowanej".

- Dziś gwarantują ryczałt na zorganizowanie modelu opieki. W związku z tym myślę, że rozwialiśmy wiele wątpliwości i będzie to zachętą dla lekarzy rodzinnych czy też przychodni lekarskich  - ocenił szef NFZ.

- Konsekwentnie inwestujemy w dzieci, tak jak w Funduszu Medycznym, jak w psychiatrii dziecięcej czy we wszelkich innych obszarach - to jest ta grupa pacjentów, w którą warto inwestować. Zdrowie dzieci to w przyszłości zdrowsze społeczeństwo  - ocenił.

Odnosząc się do starszych pacjentów, szef NFZ powiedział, że "został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze