×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szef MZ: rekomendacje ECDC wskazują na potrzebę stosowania szybkich testów na RSV, grypę i COVID

Autor: • Źródło: PAP07 lutego 2023 15:18

Najnowsze rekomendacje Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazują na potrzebę stosowania w placówkach medycznych szybkich testów wykrywających zakażenia RSV, grypy i COVID-19 – wskazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ: rekomendacje ECDC wskazują na potrzebę stosowania szybkich testów na RSV, grypę i COVID
Szef MZ: rekomendacje ECDC wskazują na potrzebę stosowania szybkich testów na RSV, grypę i covid Fot. Shutterstock

 

"Rekomendacje wskazują na potrzebę stosowania szybkich testów na RSV, grypę i COVID"

- Najnowsze rekomendacje ECDC wskazują na potrzebę stosowania w placówkach medycznych szybkich testów wykrywających zakażenia RSV, grypy i COVID-19. Pacjenci zyskują optymalną terapię, a lekarze zapobiegają szerszej transmisji wirusów, choćby w szpitalach - napisał szef MZ na Twitterze.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazało 6 lutego, że wysoki poziom transmisji wirusów, jak koronawirus, grypa i RSV, mogą zwiększać presję na systemy opieki zdrowotnej.

- Stanowią wyzwanie dla zarządzania dużą liczbą pacjentów z infekcjami wirusowymi dróg oddechowych i mają tendencję do wywoływania epidemii w placówkach opieki zdrowotnej - podkreślono.

Podkreślono, że utrzymanie i wzmocnienie odpowiednich praktyk zapobiegania zakażeniom i ich kontroli - w tym stosowania w placówkach medycznych szybkich testów - łagodzi rozprzestrzenianie się wirusa oddechowego w placówkach opieki zdrowotnej, zwłaszcza w szczytowych okresach przyjmowania do szpitala.

- Takie interwencje powinny opierać się na podejściu całościowym, uwzględniającym zagrożenia związane z przenoszeniem wszystkich wirusów oddechowych, a nie tylko SARS-CoV-2 - podkreślono.

Szybkie testy antygenowe - combo - w krótkim czasie wykrywają cztery zakażenia wirusowe - zakażenie wirusem grypy A i B, koronawirusem lub wirusem RSV. Specjalista medycyny rodzinnej bardzo szybko może postawić właściwą diagnozę i zastosować właściwe leczenie.

Test antygenowy combo jest dla pacjentów bezpłatny. Za każdy test i jego wykonanie płaci NFZ.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze