Szef MZ: pieniądze z FERS to wsparcie projakościowego podejścia w systemie opieki zdrowotnej

Autor: • Źródło: PAP09 stycznia 2023 12:01

Środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) będą wspierały budowanie projakościowego podejścia w systemie opieki zdrowotnej. Sfinansuje on m.in. szkolenia podyplomowe dla personelu medycznego, w tym lekarzy i pielęgniarek - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ: pieniądze z FERS to wsparcie projakościowego podejścia w systemie opieki zdrowotnej
Ministrowie Grzegorz Puda, Przemysław Czarnek , Adam Niedzielski oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas briefingu prasowego. Fot. PAP/Rafał Guz
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski wziął w poniedziałek w Warszawie udział w briefingu prasowym
 • Dotyczył podpisania porozumień z instytucjami realizującymi Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS)
 • To projekt, który ma na nowo zdefiniować pewien system wartości w opiece zdrowotnej - przyznał minister

Podpisanie umów tygodniu "sejmowym"

Jak mówił szef MZ, symptomatyczny jest fakt, że podpisanie umów zbiega się z sejmowym tygodniem, w którym na posiedzeniu parlamentu rozpatrywany będzie projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta.

- To projekt, który ma na nowo zdefiniować pewien system wartości w opiece zdrowotnej, gdzie perspektywa pacjenta nie jest już tylko opowieścią, historią czy publicystyką. Perspektywa pacjenta staje się bardzo konkretnym wyznacznikiem oceny podmiotów leczniczych - stwierdził Niedzielski.

Jak mówił, podmioty lecznicze będą oceniane zarówno pod względem rezultatów leczenia czyli wskaźników klinicznych, ale też pod względem tego, z jakim komfortem pacjent przechodzi przez leczenie.

- Wszystko to jest oczywiście założeniem bardzo szlachetnym i wymaga bardzo wielu działań - zarówno na poziomie budowania kultury organizacyjnej w poszczególnych podmiotach, ale również ogromnego inwestowania w ludzi - zauważył.

Podkreślił, że "to właśnie środki z FERS będą wspierały kształcenie i budowanie projakościowego podejścia w systemie opieki zdrowotnej". "Mówię zarówno o szkoleniach podyplomowych dla lekarzy, pielęgniarek, ale również dla pozostałego personelu. To nie tylko lekarze i biały personel będą doinwestowani tymi środkami. Mamy również szkolenia zarządcze dla pozostałej części kadry zatrudnionej w podmiotach leczniczych" - podkreślił Niedzielski.

Zauważył jednocześnie, że jest też "wsparcie dotyczące innych elementów reformatorskich". "Mówię tu choćby o reformie oznaczającej przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z ośrodków leczniczych na ośrodki opieki środowiskowej. Tutaj też wprowadzamy cykl szkoleń, który będzie finansowany z FERS" - powiedział szef MZ.

Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) ma być - jak informuje na stronie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - kolejnym etapem do dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze