Spadła liczba hospitalizowanych dzieci z powodu RSV i grypy. Informacje potwierdził szef MZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 stycznia 2023 16:10

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że w ciągu ostatniego tygodnia spadła liczba hospitalizowanych dzieci z powodu RSV i grypy.

Spadła liczba hospitalizowanych dzieci z powodu RSV i grypy. Informacje potwierdził szef MZ
Odnotowano kolejny spadek hospitalizacji dzieci. Fot. Shutterstock

 

Spadek zakażeń i hospitalizacji

- Liczba dzieci hospitalizowanych z powodu RSV spadła w ciągu tygodnia o ponad 6 proc., zaś z powodu grypy o ponad 20 proc - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Od początku stycznia te spadki wyniosły odpowiednio 45 i 60 proc. Po spadku fali zakażeń mamy spadek fali hospitalizacji - napisał na Twitterze szef MZ.

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 stycznia było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, zaś od 8 do 15 stycznia - 252 837; łącznie to 559 474.

W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, zaś w drugim - 2387. Z powodu grypy zmarły dotąd w styczniu 33 osoby - siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Zakażenia wirusem RSV to najczęstsze infekcje dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Jest to tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego (respiratory syncytial virus - RSV). Rozprzestrzenia się drogą kropelkową we wszystkich grupach wiekowych. Objawem tego zakażenia jest katar, złe samopoczucie oraz gorączka. U dzieci bardziej podatnych na infekcję może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzelików, a także do zaburzenia pracy serca, duszności wydechowej oraz apatii i nadmiernej senności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze