Szef MON oczekiwał wyjaśnień od WIM ws. zbiórki pieniędzy. "To inicjatywa oddolna"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2020 15:05

Zorganizowana przez Fundację Mocni na Starcie zbiórka pieniędzy jest inicjatywą oddolną - społeczną; WIM posiada pełne zabezpieczenie w urządzenia do prowadzenia inwazyjnej terapii metodą oddechu wspomaganego - wyjaśnił Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) w odpowiedzi szefowi MON.

Szef MON oczekiwał wyjaśnień od WIM ws. zbiórki pieniędzy. "To inicjatywa oddolna"
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że jedna z klinik szpitala wojskowego na ul. Szaserów zbiera pieniądze na zakup respiratora. Po kliknięciu w link okazało się, że zbiórka została usunięta przez organizatora.

Na informację o zbiórce na zakup respiratora zareagował w sobotę (21 listopada) na Twitterze szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) Mariusz Błaszczak. "Budżet WIM to ponad 600 mln zł. Sprzęt kosztuje 16 tys. Dyrekcja szpitala może wystąpić o kolejną dotację do MON. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami wojskowych szpitali, dotychczas problemy były zgłaszane na bieżąco. Od dyrektora WIM oczekuję wyjaśnień" - oświadczył.

"W związku z pojawieniem się informacji o zbiórce środków finansowych na zakup respiratora dla WIM informujemy, że WIM posiada pełne zabezpieczenie w urządzenia do prowadzenia inwazyjnej terapii metodą oddechu wspomaganego - respiratory. Podobna sytuacja dotyczy innego sprzętu i materiałów medycznych niezbędnych do prowadzenia opieki medycznej na najwyższym poziomie referencyjnym" - czytamy w sobotę w odpowiedzi opublikowanej na stronie WIM, którą naczelnik Wydział Strategii Komunikacyjnej i Medialnej Centrum Operacyjnego MON Dagmara Jarosławska.

Zaznaczono, że od początku pandemii "w oparciu o bieżące potrzeby podejmowane są zakupy sprzętowe oraz działania modernizacyjne klinik mające na celu dostosowanie ich działalności do bieżącej sytuacji epidemicznej". "Wartość wydatkowanych na ten cel środków już dziś przekracza nakłady inwestycyjne, jakie miały miejsce w poprzednich latach" - podkreślono.

Wyjaśniono też, że zorganizowana przez Fundację Mocni na Starcie zbiórka pieniędzy "jest inicjatywą oddolną - społeczną mającą na celu zakup aparatu do nieinwazyjnej wysokoprzepływowej terapii tlenowej pacjentów z COVID-19".

"WIM dokonał już zakupu 7 takich urządzeń dzięki temu od przyszłego tygodnia pacjenci leczeni w klinikach covidowych będą mogli z nich korzystać" - czytamy w informacji opublikowanej na stronie WIM.

"Jakkolwiek zbiórka odbywa się bez porozumienia z dyrekcją WIM, tym niemniej, jak każda tego rodzaju inicjatywa zasługuje na uznanie" - oceniono.

Grzegorz Janikowski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum