Szef Komisji Młodych Lekarzy o proteście medyków i białym miasteczku. "Chcemy rozmawiać z ministrem zdrowia"

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia24 sierpnia 2021 09:50

Nikt tak naprawdę nie chce ''białego miasteczka'', chcemy rozmawiać z ministrem zdrowia tylko rzeczowo i konkretnie - mówił Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy.

Protest medyków w Warszawie w 2019 roku Fot. PTWP
  • Przewodniczący młodych lekarzy uważa, że środowisko medyczne wolałoby rzeczowe rozmowy z ministrem zdrowia zamiast wielkiego protestu, który szykuje się na 11 września
  • Powstanie Białego Miasteczka uważa jednak za bardzo prawdopodobne
  • W jego opinii pandemia uwydatniła problemy ochrony zdrowia, które narastają co najmniej od 20 lat
  • Jednocześnie pandemia Covid-19 - zdaniem Doczekalskiego - sprawiła, że środowisko medyczne zjednoczyło się i zmobilizowało się na niespotykaną dotąd skalę

- Mam nadzieję, że się dogadamy bez Białego Miasteczka, ale najprawdopodobniej ono powstanie - mówił w porannym programie TOK FM we wtorek (24 sierpnia) Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy w Okręgowej Izbie Lekarzy w Warszawie.

Pandemia uwydatniła problemy ochrony zdrowia

Doczekalski wskazał, że tym razem może być inaczej, bo środowiska zarówno lekarskie, pielęgniarskie, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i innych grup medycznych są dużo bardziej skonsolidowane.

- Jednak pandemia Covid-19 pokazała to, jak ochrona zdrowia w Polsce źle funkcjonuje. To nie było jakimś wielkim zaskoczeniem czy nowością, natomiast pandemia Covid-19 pokazała jak w soczewce, to z czym się borykamy. Te problemy nie istnieją od kilku lat, kiedy ja jestem lekarzem. One narastają co najmniej od lat 20 - powiedział.

Brak poprawy niezależnie od tego, kto rządzi

Zwrócił uwagę, że w tym czasie rządziła już i lewica, i centrum, a teraz prawica.

- Nie ma poprawy, jeżeli chodzi o warunki w ochronie zdrowia i to widzi zarówno personel, jak i pacjenci. Teraz jest bardzo duża mobilizacja i konsolidacja szeroko pojętego środowiska medycznego. Wszystkie zawody chcą iść razem. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wpłynąć na rządzących, spróbować coś wreszcie zmienić i - może to dziwnie brzmi - ta pandemia spowodowała to, że środowisko się jeszcze bardziej zjednoczyło - podsumował Paweł Doczekalski.

Gdzie powstanie ''białe miasteczko''?

Ogólnopolski protest pracowników ochrony zdrowia zapowiadany jest na sobotę, 11 września w Warszawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych zawodów medycznych, w tym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności, a także ratownicy medyczni. Manifestacja ma ruszyć w samo południe i zaplanowana jest na około 5 godzin.

Jak zapowiadają medycy, na demonstracji protest się nie zakończy. W planach jest również powstanie ''białego miasteczka''.

- Zaraz po demonstracji rozstawiamy namioty we wkrótce ujawnionej lokalizacji i zajmujemy ją, wzorem pielęgniarek z 2007 roku - zapowiada Porozumienie Rezydentów.

 Czytaj też: Rząd ma problem. Będzie nowe "białe miasteczko" w Warszawie. Pierwsze zrobiły pielęgniarki 14 lat temu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum