Szef KPRM: są regiony, w których widać niedobory punktów szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 13:23

Będziemy rozbudowywać sukcesywnie liczbę punktów szczepień. Na razie w całej Polsce jest ich ponad 5,5 tys. Kluczowe jednak jest to, by dostawy szczepionek wzrosły - zaznaczył na konferencji prasowej w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM: są regiony, w których widać niedobory punktów szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień pytany był o to, czy rząd będzie interweniował w przypadku, gdy punktów szczepień w danym regionie okaże się za mało. Czy podejmie administracyjną decyzję, by zobligować przychodnie do ich przeprowadzania? Szczepienie populacyjne rozpoczną się 25 stycznia. W pierwszej kolejności szczepieni mają być seniorzy.

- W tej chwili mamy ponad 5,5 tys. punktów szczepień w całej Polsce. Oczywiście są regiony, w których widać niedobory takich punktów i tutaj będziemy działali na rzecz zwiększenia liczby, a w konsekwencji, z czasem dostępności do tych punktów przez mieszkańców - zauważył.

Dworczyk zaznaczył jednak, że placówki nie będą raczej miały obowiązku przyłączania się do programu szczepień. - Chcemy to zrobić nie na zasadach przymusowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w których trzeba wydać decyzję administracyjną, choć jeśli nie będzie innej drogi, to też w niektórych przypadkach takie decyzje będą wydawane - wyjaśnił.

Przypomniał, że z uwagi na ograniczone dostawy szczepionek na razie na jeden punkt tygodniowo przypadać będzie 30 szczepionek. Dodał, że nawet jeśli zwiększy się liczbę placówek szczepiących, to tych szczepionek wcale nie przybędzie. - Dlatego będziemy działać, by ta sieć się rozbudowywała, natomiast to jest zadanie, na które mamy trochę czasu, ponieważ dopiero jak pojawią się zwiększone dostawy szczepionek, tę sieć będziemy mogli efektywnie wykorzystywać - powiedział.

Firma Pfizer ograniczyła dostawy szczepionek na rynek Unii Europejskiej, w związku z tym w tym tygodniu do Polski trafiło 176 tys. dawek, a nie 360 tys. jak wcześniej zapowiadano.

W Polsce docelowo ma być ponad 6 tys. punktów szczepień. Na interaktywnej mapie jest ich obecnie 5981. Szczepienia populacyjne przeciw COVID-19 rozpoczną się w nich 25 stycznia. W pierwszej kolejności zaczepione zostaną osoby powyżej 70 lat.

Interaktywna mapa z listą punktów szczepień pokazuje, że w całym kraju gotowych do szczepień populacyjnych jest 5926 placówek. Lokalizację można sprawdzić na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze