Szef KPRM: mamy już zaszczepionych ponad 94 proc. wszystkich lekarzy

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 14:44

Podczas pierwszego miesiąca szczepień podaliśmy w Polsce ponad 1 mln 176 tys. dawek szczepień przeciwko COVID-19. Z tej liczby, 976 tys. to osoby, które uzyskały pierwszą dawkę, pozostali są już po dwóch dawkach. Dobrą wiadomością jest też to, że udało się nam zaszczepić 94 proc. wszystkich lekarzy – mówił w poniedziałek (1 lutego) podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Szef KPRM: mamy już zaszczepionych ponad 94 proc. wszystkich lekarzy

Dodał też, że już jutro przekroczymy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką. - Udałoby nam się to wcześniej, gdyby nie było opóźnień w dostawach szczepionek i zmniejszania dostaw.

Ważną informacją jest też ta, że pomimo ograniczeń w dostawach szczepionek, system działa. - Procentują decyzje strategicznie - np. zachowanie drugiej dawki dla osób zaszczepionych pierwszą dawką. Postawiliśmy na bezpieczeństwo Polek i Polaków - podkreślił Dworczyk.

Wyjaśnił też, że w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej mamy wciąż mało zutylizowanych dawek szczepionek przeciwko COVID-19. - Do tej pory zutylizowaliśmy 2979 dawek i odnotowaliśmy 871 NOP- ów, co wskazuje, że utrzymujemy się na niskim poziomie - podkreślił szef KPRM.

Zadeklarował też, że do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków, gdyż na tyle nam pozwalają nam szczepionki, które mamy otrzymać.

- Trzymamy się tego założenia, pomimo problemów z dostawami. To pokazuje, że nasza konserwatywna polityka dotycząca ostrożnego informowania i planowania terminów szczepień była słuszna - zaznacza Dworczyk.

Przypomniał, że strategia ta była wielokrotnie krytykowana, jednak dziś okazuje się że polityka zapewnienia drugiej dawki i płynności szczepień jest najbezpieczniejsza.

- Byliśmy i jesteśmy ostrożni w deklaracjach, właśnie dlatego że są pewne elementy od nas niezależne, jak chociażby te dotyczące liczby dostarczanych nam szczepionek. Do końca marca, zgodnie z założeniami mieliśmy otrzymać ponad 9 mln szczepionek. Jednak teraz okazuje się, że będzie to ponad 6 mln. Oczywiście to się może zmienić na plus, jednak nie jest to pewne. Tak więc ta nasza ostrożność wynika z ograniczonej przewidywalności dotyczącej dostarczania szczepionek - podkreślił.

Zaznaczył też, że dobrą wiadomością jest ta, że udało nam się do tej pory zaszczepić 94 proc. lekarzy, a zakłada się, że personel medyczny zaszczepimy w całości do końca lutego. – Zaszczepiliśmy też ponad 80 proc. personelu DPS-ów - podał Dworczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze