Szef KO: dziś nie czas na to, żeby różnicować lekarzy na lepszych i gorszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 16:16

Żądam od prezydenta Andrzeja Dudy, żeby jeszcze dziś podpisał ustawę covidową, która gwarantuje dodatki wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy mieli kontakt z chorymi na COVID-19 - zaapelował w czwartek (29 października) lider PO Borys Budka.

Szef KO: dziś nie czas na to, żeby różnicować lekarzy na lepszych i gorszych
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Przewodniczący PO Borys Budka zorganizował konferencję prasową przed warszawskim Szpitalem Wolskim. Nawiązał do przyjęcia przez Sejm poprawek Senatu do nowelizacji dot. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie.

- Dzisiaj rolą odpowiedzialnego rządu jest wspieranie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, pracowników personelu medycznego oraz tych wszystkich, którzy na co dzień walczą z koronawirusem - powiedział. - Dlatego Sejm dwa dni temu przyjął dobrą poprawkę Senatu, gwarantująco stuprocentowy dodatek do wynagrodzeń dla naszych bohaterów - dodał.

- Żądam od prezydenta Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie, jeszcze dziś podpisał tę ustawę - zaapelował.

Według Budki "dziś nie czas na to, żeby różnicować lekarzy na lepszych i gorszych". Poparcie ustawy w wersji ostatecznie przyjętej przez Sejm, to jest jak mówił, "test na przyzwoitość". "Dlatego żądam od prezydenta Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie, jeszcze dziś podpisał tę ustawę"

Zwrócił uwagę, że w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński przeforsował ustawę, która powoduje kolejne podziały. - Niestety wczoraj Kaczyński zdecydował o odebraniu tego, co zostało w politycznym konsensusie większością głosów w Sejmie przyznane - powiedział.

Nawiązał do tego, że Sejm uchwalił w środę wieczorem kolejną nowelizację tzw. ustawy covidowej. To nowelizacja, złożona przez PiS, której celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. W zamyśle PiS ma ona naprawić błąd, który we wtorek popełnił Sejm przyjmując poprawkę Senatu, rozszerzającą krąg beneficjantów specjalnych dodatków covidowych dla pracowników służby zdrowia.

Piotr Śmiłowicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum