Szef KO: chcemy, żeby docelowym wskaźnikiem w budżecie było 7 proc. PKB na służbę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 17:23

Koalicja Obywatelska złoży w Senacie poprawki do ustawy budżetowej na 2021 r., zwiększające wydatki na służbę zdrowia o 6 mld zł - zapowiedział w czwartek (17 grudnia) lider PO Borys Budka. Dodał, że KO będzie dążyć do tego, by stale na ochronę zdrowia było w budżecie przeznaczane 7 proc. PKB.

Szef KO: chcemy, żeby docelowym wskaźnikiem w budżecie było 7 proc. PKB na służbę zdrowia
Na zdj. lider PO Budka Borys Fot. PTWP

Przewodniczący PO mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że zblokowanie poprawek podczas czwartkowego głosowania przyszłorocznej ustawy budżetowej spowodowało, że "zamiast poprawek, które mają sprostać oczekiwaniom Polek i Polaków", powstał budżet "który nie jest budżetem dobrym".

Zaznaczył, że w czasach pandemii budżet powinien skoncentrować się na problematyce zdrowotnej. Poinformował, że KO proponowała do budżetu szereg poprawek, które zwiększały wydatki na ochronę zdrowia o ponad 6 mld zł. - To są pieniądze, które realnie mogą pomóc uchronić życie i zdrowie setek tysięcy ludzi - powiedział Budka.

- Niestety w jednym głosowaniu odrzucono wszystkie poprawki Koalicji Obywatelskiej, a w drugim głosowaniu przegłosowano wyłącznie poprawki, które były autorstwa tej władzy - dodał.

Budka oświadczając, że KO jest opozycją odpowiedzialną, zapowiedział zaproponowanie rządzącym "poprawienie tego budżetu". - Zwrócę się do demokratycznej większości w Senacie i poproszę o to, by wydatki na służbę zdrowia zostały zwiększone o co najmniej 6 mld zł, aby docelowo dojść w tym projekcie budżetu do blisko 6 proc. PKB na służbę zdrowia - zapowiedział.

Dodał, że liczy na "refleksję ze strony władzy" i na to, że uda się przekonać choć część posłów z PiS "by dobre poprawki Senatu nie zostały przez nich odrzucone". - Polacy czekają na budżet, spełniający podstawową funkcję, czyli ochronę zdrowia i życia obywateli - przekonywał.

Zapowiedział, że KO będzie się starała zrobić wszystko, aby w najbliższym czasie docelowym wskaźnikiem w budżecie państwa było 7 procent PKB na służbę zdrowia. - To bardzo ważne, by w czasach trudnych stawiać na ochronę zdrowia, pokazywać, że to jest priorytet zarówno dla rządzących i opozycji - podkreślał lider PO.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł. Wcześniej, przy sprzeciwie opozycji, zaakceptowany został wniosek klubu PiS, by łącznie głosować poprawki, przyjęcie których rekomendowała Komisja Finansów Publicznych, a następnie łącznie głosować poprawki i wnioski mniejszości, o odrzucenie których wnioskowała komisja.

Piotr Śmiłowicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum