×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szef BBN: w czasach pokoju jednym z kluczowych wyzwań jest funkcjonowanie szpitali

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAPOpublikowano: 15 września 2023 10:34Zaktualizowano: 15 września 2023 10:39

W czasach pokoju jednym z kluczowych wyzwań jest funkcjonowanie szpitali. Właściwe zasoby w służbie zdrowia są ważne w fazie wojny i braki takich rezerw były dotkliwie odczuwalne na początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Szef BBN: w czasach pokoju jednym z kluczowych wyzwań jest funkcjonowanie szpitali
Szef BBN i lekarz Jacek Siewiera. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
 • W piątek w Krakowie szef BBN, doktor nauk medycznych i anestezjolog, uczestniczył w II Interdyscyplinarnym Forum Bezpieczeństwa Pacjenta
 • Podczas swojego wystąpienia Siewiera podkreślił, że temat bezpieczeństwa pacjentów jest szczególnie ważny w dzisiejszych czasach, w obliczu wojny na Ukrainie
 • Dla służb medycznych - zwrócił uwagę - pacjent jest najważniejszy. Jego zdaniem w debacie publicznej za rzadko mówi się o człowieku, jakości jego życia i przedłużeniu tego życia

Jesteśmy przedmurzem zachodniego świata

- Na naszym krajowym podwórku skupiona jest uwaga społeczeństw całego świata ze względu na to, że stanowimy przedmurze świata zachodniego w stosunku do krwawej, bezprawnej, naruszającej wszelkie normy szacunku do życia człowieka wojny na Ukrainie - powiedział Siewiera. Jak zaznaczył, kultura zachowania opiera się na szacunku do życia ludzkiego.

Jak mówił, w czasach pokoju, którym Polska może się cieszyć, jednym z kluczowych wyzwań jest funkcjonowanie szpitali, jakość opieki nad chorymi, cyfryzacja zapewniająca szybki przepływ informacji.

W czasach kryzysu, gdy państwo podlega mobilizacji na skutek rozchwiania, np. katastrofy, ważna jest logistyka, przemieszczanie i rozmieszczanie pacjentów.

Zbudowanie właściwych zasobów w służbie zdrowia - chodzi o kadry, aparaturę szpitalną, leki, kwestie logistyczne itd. - jest kluczowe w fazie wojny. "Braki rezerw dotkliwie były odczuwane na Ukrainie w pierwszej fazie pełnoskalowej wojny" - zauważył.

II Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta w Krakowie patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie potrwa do niedzieli.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze