Szef BBN spotkał się ze związkowcami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2010 18:58

Minister Aleksander Szczygło rozmawiał z przedstawicielami związków zawodowych o problemach ochrony zdrowia.

Minister Aleksander Szczygło, szef BBN

W spotkaniu uczestniczyli: Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność, Jan Guz, przewodniczący OPZZ, Mariola Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia KK NSZZ Solidarność oraz Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Minister Aleksander Szczygło poinformował, że w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego opracowane zostały wyniki kwestionariusza, dotyczące zabezpieczenia dostępności pacjentów do świadczeń lecznictwa szpitalnego. Wręczył gościom kopie analizy oraz poprosił o pisemne ustosunkowanie się do zawartych w niej treści.

Janusz Śniadek zwrócił m.in. uwagę, że dużym problemem staje się znaczne rozwarstwienie płac pomiędzy niższym personelem medycznym (pielęgniarkami, położnymi, laborantami) a lekarzami.

Podczas rozmowy podkreślono, że problemem mogącym zrujnować budżet każdego szpitala jest wymagane przepisami NFZ zatrudnianie specjalistów, których wynagrodzenie za dyżur niejednokrotnie przewyższa miesięczną pensję pielęgniarki.

Uczestnicy spotkania zauważyli także, że pilnego rozwiązania wymaga lobbing prowadzony przez koncerny farmaceutyczne oraz wątpliwości związane z dofinansowaniem niektórych leków.

Wskazano również na negatywne skutki prywatyzacji, m.in. pozbywanie się nieopłacalnych świadczeń przez podmioty prywatne i przekazywanie ich jednostkom publicznym oraz na wypieranie z rynku państwowych jednostek ratownictwa medycznego przez firmy prywatne, które nie zapewniają odpowiedniej jakości usług, gdyż często w znaczny sposób ograniczają zakres świadczeń.

Przedstawiciele związków zawodowych jednoznacznie ocenili, że problemy ochrony zdrowia, ze względu na ich konsekwencje, należą do sfery bezpieczeństwa narodowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum