Nina Tuziak - PAP/Rynek Zdrowia | 17-10-2017 13:17

Szczurek-Żelazko: wierzę, że jeżeli dojdzie do prac zespołu, osiągniemy efekt

Wierzę, że jeżeli dojdzie do prac zespołu ds. rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, to osiągniemy efekt - powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Jak dodała, minister zdrowia wskazał, że to ona ma kierować pracami zespołu.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko Fot. Archiwum

W poniedziałek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał zarządzenie ws. powołania zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Powołanie zespołu zapowiedziała po spotkaniu z protestującymi rezydentami premier Beata Szydło. Pierwsze jego spotkanie zaplanowano na 20 października. Zespół zakończyć ma prace do 15 grudnia.

Wiceminister zdrowia pytana we wtorek w RDC, czy pokieruje pracami zespołu, odpowiedziała, że to stanowisko zostało jej zaproponowane. - Pan minister Konstanty Radziwiłł podpisał wczoraj zarządzenie, na mocy którego zostali zaproszeni do prac w tym zespole przedstawiciele różnych organizacji i między innymi w tym zaproszeniu wskazał, że mam ja kierować pracami tego zespołu - wyjaśniła.

W ocenie Szczurek-Żelazko praca w ramach tego zespołu będzie dużym wyzwaniem. - Wierzę w to, że jeżeli dojdzie do prac, to osiągniemy efekt. Będziemy rozmawiać i chciałabym, aby te rozmowy były w duchu poszanowania i wzajemnego szacunku - dodała wiceminister.

Pytana, czy wszystkie zaproszone do pracy w zespole osoby zgodziły się wziąć w nim udział, wiceminister tłumaczyła, że na takie odpowiedzi jest jeszcze zbyt wcześnie. - Zaproszenie zostało wysłane wczoraj, więc jeszcze nie mamy odpowiedzi z konkretnych środowisk. Myślę, że w najbliższym czasie ta informacja spłynie do resortu - powiedziała.

Szczurek-Żelazko pytana, jaka będzie jej pierwsza decyzja jako przewodniczącej zespołu zaznaczyła, że zespół jeszcze nie rozpoczął prac. - Musimy mieć informacje na temat konkretnych przedstawicieli, konkretnych organizacji. To pierwszy dzień, kiedy zaczynam działać w nowej rzeczywistości - tłumaczyła.

Wiceminister oceniła, że zespół zakończy pracę "tak, jak pani premier Szydło zapowiedziała - do 15 grudnia". W ocenie Szczurek-Żelazko istnieje jednak możliwość szybszego zakończenia prac zespołu.

- Absolutnie nie gramy na zwłokę - podkreśliła. Tłumaczyła, że Ministerstwo Zdrowia nie unika dyskusji na temat obecnej sytuacji w ochronie zdrowia. - Rozmowy z rezydentami były konkretne, proponowaliśmy konkretne kwoty w konkretnych terminach, natomiast generalnie powiela się tę informację, że uciekamy od rozmów. To nieprawda - zaznaczyła Szczurek-Żelazko.