Szczurek-Żelazko: ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami nie powstaje zza biurka

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2018 21:20

- Od dwóch lat analizujemy sposób zorganizowania opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkołach. Na tej podstawie przygotowujemy projekty konkretnych rozwiązań w tym zakresie - mówiła w środę (11 kwietnia) w Sejmie wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko; FOT. PTWP

Podczas wspólnego posiedzenia dwóch parlamentarnych zespołów - ds. praw pacjentów oraz ds. rozwiązywania problemów mieszkańców "Polski powiatowo-gminnej", wiceminister zdrowia zapowiedziała, że przygotowywana ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami ma być „uszyta na miarę rzeczywistych potrzeb i nie będzie tworzona zza urzędniczego biurka”.

- Obecnie system nie zapewnia nie tylko stałej obecności lekarza w szkole, ale i pielęgniarki. Problem ten dotyczy szczególnie małych szkół, gdzie pielęgniarka pojawia się raz na dwa tygodnie. Połowa szkół w Polsce nie ma gabinetów profilaktycznych. To chcemy zmienić - zaznaczyła Szczurek-Żelazko.

Przyznała, że planowane w projektowanej ustawie zmniejszenie liczby uczniów przypadających na jedną pielęgniarkę wymagać będzie dodatkowych nakładów finansowych.

- Obecnie szacujemy liczbę uczniów przypisanych do jednej pielęgniarki oraz koszty takiej opieki, aby były one realne z perspektywy finansowania przez NFZ - podkreślała wiceminister zdrowia.

Czytaj także: Medycyna szkolna: ustawa będzie. Wystarczy pielęgniarek i pieniędzy?

Zwracała uwagę, że w ustawie szczególny nacisk zostanie położony na kształtowanie postaw prozdrowotnych, profilaktykę, edukację, zwiększanie aktywności fizycznej uczniów i zmianę nawyków żywieniowych.

- Za takie działania będzie odpowiedzialna pielęgniarka szkolna, która powinna także pomagać rodzicom w uzyskaniu informacji o tym, do jakiej placówki powinno być skierowane dziecko, aby zapewnić ciągłość opieki medycznej - tłumaczyła wiceminister zdrowia.

- Pielęgniarka ma również koordynować przekazywanie informacji o stanie zdrowia dziecka do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - podsumowała Józefa Szczurek-Żelazko.

Z kolei Anna Widarska, dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia poinformowała podczas posiedzenia parlamentarnych zespołów, że zakończyły się prace dotyczące założeń do ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.

- Założenia te były procedowane jesienią ubiegłego roku. Zgłoszono do nich bardzo dużo uwag. Zostaną one wykorzystane w trwających już pracach nad projektem ustawy. Są na ostatnim etapie, poprzedzającym skierowanie projektu do konsultacji publicznych - poinformowała dyrektor Anna Widarska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum