Szczurek-Żelazko: podstawą działań zabezpieczenie wzrostu nakładów na zdrowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2018 17:58

Kwestia wzrostu nakładów na zdrowie to rzecz fundamentalna. Zwiększeniu nakładów towarzyszyć musi racjonalizacja wydatków i przebudowa systemu finansowania - mówiła we wtorek w Krynicy wiceminister zdrowia Józefa Szczurek–Żelazko.

Szczurek-Żelazko: podstawą działań zabezpieczenie wzrostu nakładów na zdrowie
Na zdj. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek–Żelazko. Fot. archiwum

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia uczestniczy w Forum Ochrony Zdrowia w ramach trwającego w Krynicy-Zdroju XXVIII Forum Ekonomicznego.

- Kwestia nakładów to fundamentalna rzecz. Możemy rozmawiać o jakości i dostępności świadczeń, ale jeśli nie uwzględnimy konieczności wzrostu nakładów, to rozmowy te będą jałowe - powiedziała.

Dlatego też, jak akcentowała, obecny rząd jako priorytet i podstawę dalszych działań przyjął kwestię zabezpieczenia wzrostu nakładów, co znalazło odzwierciedlenie w ustawach. Wskazała w tym kontekście, że zagwarantowano wzrost nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia tak, by nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto trafiało na ten cel od 2024 r.

Regulacja - zaznaczała - daje gwarancje, że powoli z roku na rok zbliżamy się do nakładów na zdrowie, jakie są w krajach Unii Europejskiej czy na świecie. - Pułap 6 proc. PKB będzie osiągnięty w 2024 r. To są konkretne kwoty, ponad 540 mld zł, które trafi do systemu w 10 lat - powiedziała.

Wskazała, że zwiększaniu nakładów towarzyszy racjonalizacja wydatków m.in. w inwestycjach. - Jesteśmy świadkami wielu mało trafnych decyzji, które podjęto w poprzednich latach. Dotyczyły one szczególnie dużych inwestycji. Wydano duże środki, a nie wnoszą one dodatkowej jakości do systemu ochrony zdrowia - oceniła. - Dlatego obecny rząd zwraca uwagę na racjonalność, m.in. przez wprowadzenie systemu oceny inwestycji, który od ubiegłego roku jest obligatoryjny - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum