Szczurek-Żelazko o wsparciu rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2018 20:55

W roku 2018 z budżetu państwa przeznaczonych zostanie ponad 264 mln zł na wsparcie rodzin, które wychowują niepełnosprawne dzieci; oferowana jest m.in. pomoc rehabilitacyjna i psychologiczna- powiedziała w środę (10 stycznia) w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Fot. PTWP

Wiceminister, podczas debaty nad projektem #ZatrzymajAborcję, przedstawiła działania rządu związane ze wsparciem rodzin, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością oraz wsparciem kobiet w powikłanej ciąży.

Jak mówiła, od 1 stycznia 2017 roku, z budżetu państwa "przeznaczano corocznie konkretne kwoty na realizację zarówno ustawy Za życiem, jak i programu Za życiem", który jest realizowany przez kilka ministerstw m.in. przez resort zdrowia.

- W roku 2018 przeznaczamy z budżetu państwa na realizację tych zadań kwotę ponad 264 mln zł. W 5-letniej perspektywie działania tej ustawy, czyli od 2017 do 2021 roku, z budżetu państwa zostaną sfinansowane świadczenia w wysokości 1 mld 600 tys. zł - powiedziała wiceminister.

Jak mówiła, świadczenia w ramach ochrony zdrowia dotyczą m.in. koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży w ramach różnych poradni specjalistycznych i psychologicznych.

Dodała, że wdrożony jest już też projekt "Dziecięca opieka koordynowana", dedykowany dzieciom, które urodziły się z problemami zdrowotnymi. W ramach tego projektu możliwe jest udzielania świadczeń z zakresu rehabilitacji i opieki psychologicznej.

- Te dzieci mają również nieograniczony dostęp do specjalistów bez kolejki, bez skierowania - zaznaczyła wiceminister.

Szczurek-Żelazko podkreśliła, że świadczenia tego typu są realizowane także przez inne resorty m.in. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

PAP - Karolina Kropiwiec

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum