Szczurek-Żelazko: nowy model opieki psychiatrycznej nad dziećmi na finiszu

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 10:52

Pierwszą osobą, z którą spotka się dziecko mające problemy psychiczne będzie psycholog bądź psychoterapeuta, a nie psychiatra na oddziale szpitalnym - mówiła w piątek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podczas spotkania z dziennikarzami.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko Fot. MZ

Jak podkreślała wiceminister, model dziecięcej psychiatrii bliżej domu to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia pacjentów. - Należy przekierować system opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na wsparcie środowiskowe i domowe - zaznaczała Szczurek- Żelazko zwracają uwagę, że to rozwiązanie istotnie poprawia dostęp do pomocy.

Jak wskazywała, na pierwszym poziomie opieki nie ma lekarzy, których brakuje w całym kraju (na wizytę u psychiatry dziecięcego czeka się miesiącami), są natomiast psychologowie i psychoterapeuci ( w poradniach ma pracować zespół składający się  co najmniej z : psychologa, dwóch psychoterapeutów i terapeuty środowiskowego) . Powinni oni potrzebnego wsparcia udzielać na bieżąco.

Wiceminister przekonuje, że resort określił zasady uzyskania tytułu specjalisty psychoterapeuty dzieci i młodzieży, by zabezpieczyć kadrę, która będzie udzielać pomocy.

Jak zapowiada resort zdrowia, pierwszy poziom opieki będzie stanowić 300 poradni psychologiczno- terapeutycznych. Taka placówka ma działać w każdym powiecie. Prezes NFZ Adam Niedzielski zapowiedział, że ciągu najbliższych dni ukaże się zarządzenie regulujące zasady finansowania nowego modelu opieki psychiatrii dziecięcej, bowiem poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczna to nowa jednostka, która pojawia się w finansowaniu Funduszu. Pierwsze konkursy na te świadczenia mają zostać ogłoszone z początkiem lutego.

W opinii prezesa NFZ już w połowie roku poradnie będą działały w całym kraju. - Kładziemy nacisk na współpracę między poziomami i koordynację działań. Jeśli na pierwszym poziomie specjaliści uznają, że problem wymaga interwencji lekarza, dziecko będzie kierowane na wyższy poziom, do poradni zdrowia psychicznego - zaznaczał Niedzielski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum