Szczurek-Żelazko: izby lekarskie będą weryfikować kwalifikacje lekarzy spoza Unii

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2020 14:49

To samorząd lekarski finalnie oceni, jaki zakres czynności w polskim szpitalu będzie mógł wykonywać lekarz z państwa, które nie należy do UE - podkreśla w rozmowie z serwisem prawo.pl Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia Fot. Archiwum

Resort zdrowia chce ułatwić obywatelom z krajów nie należących do UE, m.in. z Ukrainy, podejmowanie pracy lekarza w Polsce. Samorząd lekarski twierdzi jednak, że będą to lekarze przygotowani do pracy gorzej, niż nasi specjaliści, ponieważ np. na Ukrainie staż można zrobić w ciągu roku.

Józefa Szczurek-Żelazko podkreśla jednakże, iż te same izby, gdy cudzoziemiec złoży tam dokumenty, będą weryfikować jego kwalifikacje. Jak wyjaśnia, jeśli obcokrajowiec zechce podjąć pracę w polskim szpitalu, będzie musiał przedstawić w izbie dokumenty potwierdzające, że zdobył tytuł lekarza specjalisty oraz dokumenty potwierdzające co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe lekarza specjalisty w dziedzinie preferowanej przez polski podmiot leczniczy.

To samorząd lekarski oceni następnie jaki zakres czynności lekarz zza granicy, z państwa nie należącego do UE, będzie mógł wykonywać w polskim szpitalu. Na podstawie dokumentów ustali też jaki był program specjalizacji i studiów.

Zaznacza, że jeśli dokumenty ujawnią pewną rozbieżność, izba będzie mogła ograniczyć zakres czynności, jakie podejmie lekarz zza granicy w polskim podmiocie leczniczym. Dodaje, że samorząd lekarski będzie mógł także zalecić, pod nadzorem innego lekarza specjalisty, szkolenie praktyczne odpowiadające liczbie godzin wskazanych w uchwale okręgowej rady lekarskiej, jednakże trwające nie dłużej niż 12 miesięcy.

Józefa Szczurek-Żelazko przypomina, że cudzoziemiec spoza UE otrzyma ograniczone co do miejsca prawo do wykonywania zawodu, a szpital zatrudniający lekarzy zza granicy weźmie odpowiedzialność za ich pracę.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum