Szczepionka przeciwko grypie wejdzie w skład rezerwy szczepionek. Jest projekt rozporządzenia

Autor: oprac. IB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia13 sierpnia 2021 17:19

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia m.in. ws. rezerwy szczepionek przeciwko grypie.

Szczepionka przeciwko grypie wejdzie w skład rezerwy szczepionek. Jest projekt rozporządzenia
Do rezerwy szczepionek dołączy także ta przeciweko grypie Fot. Shutterstock
  • Celem projektowanego rozporządzenia jest rozszerzenie katalogu zakresowego szczepionek stanowiących rezerwę o szczepionkę przeciw grypie sezonowej dedykowanej na sezon 2021/2022
  • Do zasad dystrybucji tej szczepionki będą miały zastosowanie przepisy zmienianego rozporządzenia. Dystrybutorem centralnym będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
  • Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września br.

Celem projektowanego rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii, jest rozszerzenie katalogu zakresowego szczepionek stanowiących rezerwę o szczepionkę przeciw grypie sezonowej dedykowanej na sezon 2021/2022.

Dystrybutorem centralnym będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, w ocenie projektodawcy jest oczywiste i pożądane, aby w mającym miejsce stanie epidemii SARS-CoV-2 szczepionka przeciw grypie weszła w skład rezerwy, a w związku z tym, aby do zasad dystrybucji tej szczepionki miały zastosowanie przepisy zmienianego rozporządzenia.

Celem projektu jest również wskazanie dystrybutora centralnego w stosunku do tych szczepionek, który na zlecenie ministra zdrowia będzie przechowywał szczepionkę. Dystrybutorem centralnym będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Szczepionki będą dystrybuowane przez podmioty wykonujące działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej, w szczególności prowadzenia transportu, którego wykonywanie jest immanentnie związane z tego rodzaju podmiotami, które posiadają w tym zakresie niezbędne przygotowanie, łącznie z możliwością podzlecania przechowywania, oraz z zastrzeżeniem możliwości podzlecania transportu za zgodą dystrybutora centralnego. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i przejrzystości procesu dystrybucyjnego.

Rozporządzenie ma wejść w życie od 1 września

W ocenie projektodawcy projekt nie wywrze bezpośredniego wpływu na mikro-, małych ani średnich przedsiębiorców. Ewentualny pośredni wpływ rozwiązań zawartych w projekcie na te kategorie podmiotów może wystąpić przez np. fakt, że będą zobligowane do poddania się ewentualnej weryfikacji warunków dokonywanej dystrybucji szczepionki przeciw grypie.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że ze względu na trwający stan epidemii COVID-19, wejdzie w życie z dniem dnia 1 września 2021 r. Ważny interes państwa jakim jest zwalczenie epidemii COVID-19 wymaga pilnego przyznania uprawnień przedsiębiorcom prowadzącym działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej w celu realizacji Narodowego Programu Szczepień.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum