Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax uzyskała warunkową rekomendację EMA

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia, Twitter, PAP20 grudnia 2021 15:10

Novavax. EMA wydała rekomendację wydania warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw COVID-19 - Nuvaxovid dla osób w wieku 18 lat i starszych - podał na Twiiterze dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax uzyskała warunkową rekomendację EMA
EMA wydała rekomendację warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Novavax
  • Europejska Agencja Leków wydała rekomendację wydania warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw COVID-19
  • Szczepionka Nuvaxovid przeznaczona jest dla osób w wieku 18 lat i starszych
  • Badania kliniczne wskazują na 90 proc. skuteczność szczepionki - podał dr dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

- EMA (Europejska Agencja Leków - red.) wydała rekomendację wydania warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw COVID-19 - Nuvaxovid dla osób w wieku 18 lat i starszych. Badania kliniczne wskazują na 90 proc. skuteczność szczepionki - napisał w poniedziałek, 20 grudnia na Twitterze dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Szczepionka firmy Novavax to klasyczny produkt oparty o białko

Szczepionka firmy Novavax to klasyczny produkt oparty o białko. Należy go przechowywać w temperaturze pomiędzy 2 a 8 stopni Celsjusza. Pojedyncza fiolka zawiera wiele dawek szczepionki. Jak dodali przedstawiciele Mabionu, z czasem będą dążenia do zmniejszenia ilości dawek w jednym opakowaniu, aby zoptymalizować zużycie.

Według danych producenta skutecznością na poziomie 90,4 proc. szczepionka Nuvaxovid dorównuje wykorzystywanym już preparatom mRNA BioNTech/Pfizer oraz Moderny. W trakcie badań w grupie osób, które otrzymały dwie dawki preparatu wystąpiło o 90 procent mniej zachorowań niż wśród niezaszczepionych.

W grupie placebo odnotowano 63 przypadki koronawirusa, z czego dziesięć miało umiarkowany, a cztery ciężki przebieg. W grupie osób zaszczepionych było tylko 14 przypadków choroby, z których wszystkie miały lekki przebieg. W trzeciej fazie badań klinicznych uczestniczyło 29.960 osób w 119 miejscach w USA i Meksyku.

Czytaj też:

Coraz więcej Polaków chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. Znamy wyniki najnowszych badań

MZ: jeszcze w grudniu rozporządzenie o obowiązku szczepień dla medyków

Polski udział w produkcji szczepionki firmy Novavax

Przypomnijmy, że polska spółka Mabion potwierdziła pod koniec listopada br., że jeszcze w grudniu będzie gotowa do komercyjnej produkcji antygenu do szczepionki przeciw COVID-19. Za dalsze etapy produkcji i dystrybucji odpowiada amerykańska firma Novavax.

- To, kiedy szczepionka będzie dostępna w Polsce, nie jest zależne od firmy Mabion. Firma Novavax podpisała kontrakt z Komisją Europejską na dostarczenie szczepionki do UE. Polska jest beneficjentem i stroną umowy z KE na dostawę tych szczepionek do naszego kraju. Ten łańcuch jest zatem poza samym Mabionem. Wiemy, kiedy zaczynamy produkcję, ale to firma Novavax jest odpowiedzialna za dostawy finalnego produktu do Unii Europejskiej. Ten jest następnie dystrybuowany do różnych krajów - wyjaśniał w listopadzie br. Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion.

Czytaj też:

W grudniu szczepionka na COVID-19 polskiej firmy trafi do produkcji

Amerykańska szczepionka Novavax jest obiecująco skuteczna

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum