Szczepionka Johnson & Johnson może być dłużej przechowywana. Decyzję wydała FDA

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 lipca 2021 07:39

Firma Johnson & Johnson zadeklarowała, że szczepionka Jenssen może być dłużej przechowywana. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zgodziła się z tą decyzją.

Preparat Johnson & Johnson może być dłużej przechowywany. Fot. Shutterstock
  • Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zgodziła się na przedłużenie okresu przechowywania szczepionki Johnson & Johnson
  • Decyzja została podjęta po wielu analizach oraz prośbach od lokalnej służby zdrowia. W kilku stanach mogło dojść do wyrzucenia tysięcy dawek preparatów
  • Warunkiem koniecznym do spełnienia jest przechowywanie preparatu w temperaturze od 2 do 8 stopni C
  • Dotychczas J&J zaszczepiło się jedynie 13 mln Amerykanów

Wydłużony okres przechowywania

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) podjęła decyzję po analizie danych dostarczonych przez J&J - pisze Reuters, podkreślając, że decyzja Agencji obejmie też szczepionki, które mogły przekroczyć wymaganą wcześniejszymi ustaleniami 4,5-miesięczną datę ważności.

Jest to już kolejne przedłużenie terminu ważności preparatu Jenssen. Początkowo, w lutym br. okres ważności określono na trzy miesiące.

Służba zdrowia w wielu stanach ostrzegała niedawno, że bez przedłużenia terminu ważności może być zmuszona do wyrzucenia tysięcy dawek szczepionki J&J. Nowe postanowienie daje więcej czasu na wykorzystanie dawek, które już znajdują się w aptekach, szpitalach i klinikach.

Reuters zauważa zarazem, że podczas gdy na początku lata wskaźnik szczepień w USA się obniżył, obecnie zaczął ponownie wzrastać. Spowodowało to pojawienie się w większości kraju bardziej zakaźnej odmiany koronawirusa Delta.

Określenia daty ważności szczepionek oparte jest na informacjach od producentów leków. Zależy od tego jak długo preparat zachowuje odpowiednią moc działania.

- FDA analizuje daty ważności wszystkich trzech dopuszczonych do użycia w USA szczepionek. (…) Szczepionki firm Pfizer i Moderna, dopuszczone w grudniu, mają sześciomiesięczny okres przydatności - przypomina Reuters.

Potrzebna szczepionka J&J

Jak dodaje agencja, preparat J&J był bardzo wyczekiwany ze względu na wymóg podania tylko jednak dawki i łatwiejsze warunki przechowywania szczepionki w lodówce. Pfizer i Moderna, które rozpoczęły wysyłkę szczepionek kilka miesięcy wcześniej, dostarczyły już jednak więcej dawek niż potrzeba, by zaszczepić wszystkich uprawnionych Amerykanów.

Ponadto firma Johnson & Johnson doświadczyła kłopotów ze względu na wykrycie kilku rzadkich skutków ubocznych, w tym - zakrzepicy. Na początku tego miesiąca amerykańscy regulatorzy ostrzegli też przed możliwością potencjalnie niebezpiecznej reakcji neurologicznej organizmu na preparat zwanej zespołem Guillaina-Barrégo.

- Rządowi doradcy ds. zdrowia stwierdzili jednak, że ogólne korzyści płynące ze szczepionki wciąż znacznie przewyższają wiążące się z jej stosowaniem ryzyko - pisze Reuters.

Dotychczas po dwie dawki szczepionek Pfizera i Moderny otrzymało ponad 150 mln Amerykanów. Tylko 13 mln skorzystało z preparatu firmy Jenssen.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum