Szczepionka COMIRNATY na COVID-19: Unia wydłuża terminy ważności. W jakich warunkach?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/EMA12 sierpnia 2022 10:30

Europejska Agencja Leków (EMA) przedstawiła zaktualizowane terminy ważności szczepionek COMIRNATY 30 mikrogramów/dawkę koncentrat do sporządzania dyspersji do wstrzykiwań (z fioletowym wieczkiem).

Szczepionka COMIRNATY na COVID-19: Unia wydłuża terminy ważności. W jakich warunkach?
Termin ważności wydłuża się od 6 do 9 miesięcy. Fot. Shutterstock
  • W Unii Europejskiej w dniu 1 sierpnia 2022 r. został zatwierdzony nowy okres ważności podczas przechowywania w ultra-niskiej temperaturze produktu COMIRNATY 30 mikrogramów/dawkę koncentrat do sporządzania dyspersji do wstrzykiwań
  • Druki informacyjne zostały zaktualizowane o nowy okres ważności zamrożonej fiolki, który został wydłużony z 12 miesięcy do 15 miesięcy
  • Warunki przechowywania pozostają niezmienione (-90°C do -60°C)

Nowe terminy ważności szczepionek na COVID-19

W czasie 15-miesięcznego okresu ważności nieotwarte fiolki można przechowywać i przewozić w temperaturze od -25°C do -15°C jednorazowo przez okres do 2 tygodni i ponownie umieścić w temperaturze od -90°C do -60°C. To 3-miesięczne wydłużenie okresu ważności dotyczy fiolek wyprodukowanych po dacie zatwierdzenia.

Ponadto, 3-miesięczne, 6-miesięczne lub 9-miesięczne wydłużenie okresu ważności można zastosować wstecznie do fiolek wyprodukowanych przed tą datą zatwierdzenia.

Pudełka z wydrukowanym na etykiecie terminem ważności od lutego 2022 do marca 2022 mogą pozostawać w użyciu przez 9 miesięcy po wydrukowanej dacie (co odzwierciedla wydłużenia okresu ważności do 9, 12 i 15 miesięcy), o ile przechowywane są w zatwierdzonych warunkach przechowywania w temperaturze od -90°C do -60°C.

Pudełka z wydrukowanym na etykiecie terminem ważności od kwietnia 2022 do grudnia 2022 mogą pozostawać w użyciu przez 6 miesięcy po wydrukowanej dacie, o ile przechowywane są w zatwierdzonych warunkach przechowywania w temperaturze od -90°C do -60°C.

Uaktualnione terminy ważności szczepionki COMIRNATY 30 mikrogramów/dawkę koncentrat do sporządzania dyspersji do wstrzykiwań (z fioletowym wieczkiem) są przedstawione poniżej.

Wszystkie dodatkowe materiały dla szczepionki COMIRNATY, których dotyczy ta zmiana, są w trakcie aktualizacji. W przypadku pytań należy zapoznać się z aktualnymi zatwierdzonymi drukami informacyjnymi produktu COMIRNATY znajdującymi się na stronie www.comirnatyglobal.com.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum