Szczepienia w Polsce. Pracodawca będzie mógł weryfikować szczepienie pracowników

Autor: PAP • Źródło: PAP17 września 2021 16:39

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdza, że pracodawca będzie mógł zweryfikować szczepienie przeciw Covid-19 pracownika. W projekcie przepisów wnoszone są "ostatnie poprawki".

Szczepienia w Polsce. Pracodawca będzie mógł weryfikować szczepienie pracowników
Fot. Shutterstock
 • Od dłuższego czasu rząd pracuje nad przepisami pozwalającymi pracodawcy sprawdzić czy jego pracownicy są zaszczepieni przeciw Covid-19
 • Jak informuje rzecznik rządu, prace nad projektem powoli się kończą
 • Choć możliwość sprawdzenia przez pracodawcę szczepień pracowników wywołują sporo kontrowersji, niewykluczone, że za chwilę będzie mógł on pytać o paszport covidowy

Szczepienia w Polsce. Czy pracodawca może sprawdzić szczepienie pracownika?

Chcemy dać możliwość weryfikacji zaszczepienia pracowników, a także ewentualnego - to już do decyzji pracodawcy - przesunięcia ich do działań, gdzie byliby mniej narażeni na zakażenie - potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego, do tych propozycji są wprowadzane ostatnie poprawki.

W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu poinformował, że na posiedzeniu Sejmu w dniach 15-17 września, będą przedstawione projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników.

Także minister zdrowia Adam Niedzielski informował wtedy, że na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów został przedstawiony projekt, który daje pracodawcom narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracowników.

Szef MZ mówił wówczas, że zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami pracodawca miałby prawo zapytać, czy pracownik jest zaszczepiony, a na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków; pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, musiałby okazać pracodawcy certyfikat covidowy.

- Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było - mówił wtedy szef resortu zdrowia.

Paszport covidowy do wglądu pracodawcy? Pracodawca może sprawdzić pracownika

O losy tej propozycji rzecznik rządu został zapytany w piątek w Radiu Plus, z uwagą, że projekt nie znalazł się w porządku obrad Sejmu w tym tygodniu.

- Ona jest w tej chwili na Komitecie Stałym Rady Ministrów. To jest problem zarówno z jednej strony techniczny, jak i natury prawnej; (...) oczywiście są podnoszone argumenty o rzekomej dyskryminacji, więc to musi być dobrze napisane - odpowiedział Müller.

Według rzecznika rządu, do projektu wnoszone są "ostatnie poprawki". - Liczę na to, że z Rady Ministrów wyjdzie ten projekt niebawem. Choć on faktycznie budzi emocje nawet u osób, które są zaszczepione - przyznał Müller.

Po uwadze, iż może wyglądać na to, że rząd "wycofuje się pod presją osób" protestujących, gdyż Sejm nie zajął się także projektem nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, gdzie m.in. proponowane są "wielotysięczne kary" za tzw. kłamstwo covidowe, rzecznik przekonywał, że rządowi "tego akurat zarzucić nie można". Jak dodał, "zresztą nie jedna osoba z rządu, czy spośród posłów, są ofiarami tych ataków".

- Druga rzecz, to musimy to w sposób skrupulatny przedyskutować" - zaznaczył. Zaznaczył, że chodzi m.in. o argumenty prawne, które "również są istotne". "To nie jest tak, że te argumenty trzeba w całości odrzucić, natomiast (trzeba) napisać w taki sposób przepisy, żeby też nie były podstawą do dyskryminowania - dodał.

- Pojawiły się na przykład zarzuty wobec nas, że my wprowadzamy przepisy, które mówią, że dana osoba niezaszczepiona miałaby być wysyłana na bezpłatny urlop. A takich rozwiązań tam nie ma. Ale w toku dyskusji niektórzy takie (przepisy) proponowali. My je odrzuciliśmy - zapewniał.

Rzecznik rządu podkreślił, że "trzeba wyważyć to na tyle, aby to była skuteczna weryfikacja, (...) ale tego nie będzie (np. wysyłania niezaszczepionych na bezpłatny urlop - PAP)".

- Tu chcę jasno zadeklarować: takiego rozwiązania w przepisach nie będzie - oświadczył.

Szczepienia przeciw Covid-19. Pracownik będzie musiał pokazać paszport covidowy?

Rzecznik był dopytywany, jak w takim razie miałyby wyglądać relacje między pracodawcami i pracownikiem w kontekście weryfikowania zaszczepienia przeciwko Covid-19.

- Na początku chcemy wprowadzić możliwość taką, która po pierwsze da możliwość weryfikacji, a po drugie ewentualnego - to już do decyzji pracodawcy - przesunięcia do takich działań, gdzie taka osoba, pracownik, byłaby mniej narażony; ta osoba konkretna, no i osoba, z którą się spotykają ci pracownicy - powiedział rzecznik rządu.

Gdy w ubiegłym tygodniu minister Niedzielski był pytany w TVN24, kiedy pracodawcy otrzymają od narzędzie do sprawdzania zaszczepienia pracownika i czy będą mogli wymagać od pracowników certyfikatu Covid-19, zapewniał, że będzie rekomendował, "żeby pracodawcy otrzymali takie narzędzia".

- W poniedziałek na Stałym Komitecie Rady Ministrów przedstawiliśmy projekt, który rzeczywiście daje takie możliwości. Projekt ten ma trzy główne rozwiązania - pierwsze daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie - nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń, to firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń - powiedział.

Szef MZ dodał wtedy, że projekt będzie umożliwiał kierownikowi podmiotu leczniczego wprowadzenia obowiązku szczepienia na terenie zakładu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze