Szczepienia przeciwko COVID-19 obowiązkowe dla pracowników medycznych?

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia09 maja 2021 14:39

Szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe dla pracowników medycznych, oczywiście poza osobami, które mają bezwzględne przeciwwskazania - mówi dr Rafał Cudnik.

Szczepienia przeciwko COVID-19 obowiązkowe dla pracowników medycznych?
Szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe dla personelu medycznego? FOT. Szpital Megrez (zdjęcie ilustracyjne)
  • Masowe szczepienia przeciw COVID-19 prawdopodobnie pozwolą nam przejść spodziewaną czwartą falę pandemii znacznie łatwiej niż trzecią - uważa dr Rafał Cudnik
  • Szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe dla pracowników medycznych - mówi dr Cudnik
  • Zgłaszalność do szpitala tymczasowego w Gdańsku znacznie się zmniejszyła. To już nie 200, ale 90 pacjentów
  • W szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku widać już większą liczbę pacjentów niecovidowych, którzy zgłaszają się na zabiegi planowe

- Obserwujemy zdecydowanie mniejszą zgłaszalność do szpitala tymczasowego w Gdańsku. Czas kiedy mieliśmy 200 chorych z COVID-19 minął, jednak nadal hospitalizujemy ok. 90 osób - informuje dr Rafał Cudnik, dyrektor medyczny Szpitala św. Wojciecha Copernicus Sp. z o.o. i szpitala tymczasowego w Gdańsku.

Dominują chorzy z COVID-19 w wieku 40-60 lat

- Obecnie przyjmujemy głównie pacjentów w przedziale wiekowym 40-60 lat, którzy nie przeszli jeszcze całego cyklu szczepień lub zostali na razie zaszczepieni jedną dawką. Kiedy natomiast dokładne sprawdzamy objawy, to wydaje się, że do zakażeń dochodziło jeszcze przed podaniem pierwszej dawki preparatu. Bierzemy tu pod uwagę czas inkubacji wirusa - tłumaczy dyrektor medyczny szpitala tymczasowego w Gdańsku.

Dodaje: - Na szczęście, dzięki spadkowi liczby hospitalizowanych pacjentów, mogliśmy także nieco zmniejszyć obsadę personelu w szpitalu tymczasowym w Gdańsku. Wydolność psychiczna o fizyczna naszych pracowników medycznych jest dziś na pewno lepsza niż w szczycie trzeciej fali zakażeń. Jesteśmy już jednak wszyscy zmęczenie trwającą od ponad roku pandemią.

- Mamy więc nadzieję, że szczepienia - które obecnie idą pełną parą - wpłyną pozytywnie na przebieg pandemii i stopniowo będziemy wracać do normalności - powiedział dr Rafał Cudnik w rozmowie z TVN24.

Obserwujemy powrót pacjentów planowych

Przyznał, że w ostatnich dniach w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku widać już większą liczbę pacjentów niecovidowych, którzy zgłaszają się na - wcześniej przekładane - zabiegi planowe. - Część tych pacjentów, w obawie przez zakażeniem SARS-CoV-2, chciała przesunąć swoje hospitalizacje czy też zabiegi na inne terminy.

- Obecnie mamy zdecydowanie więcej pacjentów zarówno planowych, jak i niecovidowych, którzy trafiają do nas na szpitalny oddział ratunkowy. Był czas, kiedy na nasz SOR zgłaszało się 70-80 osób na dobę, a dzisiaj takich nagłych zgłoszeń w ciągu doby jest już 150-160 - podał dr Cudnik.

Na pytanie, czy obawia się, że po wakacjach, we wrześniu i październiku, może wrócić bardzo trudna sytuacja epidemiczna z marca i kwietnia br., odpowiedział: - Czwarta fala zakażeń nadejdzie, na co wskazują już eksperci - epidemiolodzy. Natomiast myślę, że będzie znacznie mniejsza niż trzecia.

Dzięki szczepieniom czwarta fala będzie mniejsza

- Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 prawdopodobnie pozwolą nam przejść tę spodziewaną, jesienną falę w znacznie łatwiejszy sposób, a zachorowań, mam nadzieję, będzie mniej, poza tym tych ich przebieg będzie lżejszy - dodał.

Dr Rafał Cudnik ostrożnie podchodzi do kwestii ewentualnego wprowadzenia powszechnej obowiązkowości szczepień przeciwko COVID-19. - To trudny temat. Uważam, że powinno się maksymalnie zachęcać do szczepień - powiedział, wskazując, że ich obligatoryjność  jest bardzo kontrowersyjna, gdyż może być odbierana jako wkraczanie państwa w sferę prywatności.

- Uważam natomiast, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe dla pracowników medycznych. Oczywiście za wyjątkiem osób, u których występują bezwzględne przeciwwskazania do podania takiej szczepionki - podsumował dr Rafał Cudnik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum