Szczepienia przeciw grypie w aptekach. Recepta od lekarza nie będzie potrzebna

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia10 stycznia 2023 15:00

Wszyscy posłowie sejmowej Komisji Zdrowia poparli wprowadzenie do ustawy o badaniach klinicznych przepisu, umożliwiającego szczepienia przeciw grypie w aptekach bez konieczności wizyty u lekarza. Farmaceuta przepisze receptę i przeprowadzi wakcynację.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach. Recepta od lekarza nie będzie potrzebna
Szczepienia przeciw grypie będą "od A do Z" możliwe w aptece. Fot. PAP/Marek Zakrzewski
 • Osoba zainteresowana szczepieniem przeciw grypie w aptece nie będzie musiała odbyć wizyty u lekarza, by otrzymać receptę na szczepionkę
 • Kwalifikację, wypisanie recepty na szczepionkę przeciw grypie i zaszczepienie przeprowadzi farmaceuta w aptecznym punkcie szczepień
 • Zapis wprowadzający takie rozwiązanie znajdzie się w projekcie ustawy o badaniach klinicznych. Poprawka do procedowanego projektu ustawy została zgłoszona podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia
 • Przyjęcie takiego rozwiązania - jak tłumaczył poseł Tomasz Latos (PiS) - wynika z potrzeby pilnych działań w zakresie dostępności szczepień przeciw grypie
 • Możliwość prowadzenia szczepień przeciwko grupie w aptece, wraz z wypisaniem recepty na szczepionkę przez farmaceutę jest rozwiązaniem, które będzie miało zastosowanie także w kolejnych sezonach grypowych

Szczepienie w aptece przeciw grypie bez recepty od lekarza

Osoba zainteresowana szczepieniem przeciw grypie nie będzie musiała odbyć wizyty u lekarza, by otrzymać receptę na szczepionkę. Otrzyma ją w aptece: jednocześnie odbędzie się tam zarówno kwalifikacja pacjenta, jak i szczepienie.

O wprowadzenie nowego przepisu wystąpił poseł Paweł Rychlik (Prawo i Sprawiedliwość) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, które odbywało się we wtorek i dotyczyło rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Przepis został przyjęty w formie poprawki do projektu ustawy o badaniach klinicznych. Takie rozwiązanie było zapowiadane. Jak powiedział poseł Rychlik, zgłosił poprawkę oczekiwaną przez pacjentów oeaz środowisko farmaceutów. Ma ona na celu usprawnić, ułatwić i promować szczepienia przeciw grypie, szczególnie teraz, w okresie wzmożonej zachorowalności. 

Legislacyjny pośpiech, bo "idea słuszna". Grypa atakuje

Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia podkreślał, że to zasadne ułatwienie dla pacjentów, biorąc pod uwagę, że "jesteśmy jeszcze jak się wydaje przed szczytem zachorowań na grypę".

Poseł Rajmund Miller (KO) zaznaczył, że posłowie jego klubu poprą rozwiązanie i będą głosować za poprawką, bo jej idea jest słuszna. Zwrócił jednak uwagę, że takie procedowanie wprowadza "bałagan legislacyjny".

- Co ten zapis ma wspólnego z ustawą o badaniach klinicznych, czy nie powinien znaleźć się w innej ustawie lub zostać wprowadzony drogą rozporządzenia? - dopytywał.

Jak przyznał odpowiadając przewodniczący posiedzeniu komisji poseł Tomasz Latos, poprawka wykracza poza materię ustawy.

- Jej wprowadzenie wynika z potrzeby pilnych działań w zakresie dostępności szczepień przeciw grypie. Ta ustawa jest pierwszą kierowaną do Sejmu w zakresie zdrowia i stąd wykorzystanie tego rozwiązania - powiedział.

Poseł Bolesław Piecha (PiS) dodał, że nie widzi "łamania zasad" praworządności. - W aptece, co jest zapisane w ustawie prawo farmaceutyczne, mamy już zapis o istnieniu recepty farmaceutycznej. Teraz recepta farmaceutyczna w oparciu o proponowany zapis w ustawie o badaniach klinicznych zostaje rozszerzona o działanie w zakresie zdrowia publicznego, czyli szczepienia profilaktyczne - komentował.

- To rozwiązanie będzie wprowadzone już na stałe, niezależnie od tego, co wydarzy się w sezonie grypowym w przyszłym roku - podkreślał.

Za poprawką w prawie wprowadzającą szczepienia przeciw grypie w aptece bez konieczności posiadania recepty od lekarza głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu komisji posłowie.

Ponad 2 tysiące aptecznych punktów szczepień

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dziękując posłom podkreślała, że celem zmian w przepisach jest skrócenie drogi dorosłego pacjenta do szczepienia przeciw grypie - To rozwiązanie będzie miało bezpośrednie przełożenie na stopień wyszczepialności przeciwko grypie - mówiła.

Jak przypomniała, podobne rozwiązanie, czyli brak konieczności posiadania recepty na szczepionkę przeciwko grypie, było zastosowane w poprzednim okresie i zwiększyło do 7 proc. wyszczepialność przeciwko grypie.

- Jeszcze w tym sezonie grypowym takie rozwiązanie też powinno zwiększyć wyszczepialność. Pacjenci na takie rozwiązanie czekali od dawna. Szkoda, ze nie zostało wcześniej wdrożone, bo być może procent wyszczepialności byłby zdecydowanie większy - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Jak podała, w aptecznych punktach szczepień farmaceuci zaszczepili do tej pory 120 tys. osób przeciwko grypie. Ponad 2 tys. aptecznych punktów szczepień stanowi 21 proc. wszystkich punktów szczepień w kraju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze