×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szczepienia przeciw grypie nie dla każdego chętnego? Wchodzą nowe zasady dystrybucji

Autor: oprac. WOK • Źródło: PZ, Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 11:40

Zmieniły się zasady dystrybucji szczepionek przeciw grypie. Na początku września trafią do aptek, do POZ dopiero w październiku i w znacznie mniejszych ilościach - podaje Porozumienie Zielonogórskie.

Szczepienia przeciw grypie nie dla każdego chętnego? Wchodzą nowe zasady dystrybucji
Zdaniem dr Agaty Sławin przeciw grypie zaszczepić powinni się wszyscy domownicy. FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne
 • Przeciwko grypie szczepiło się co roku średnio ok. 4 proc. Polaków
 • Jednak w pandemicznym 2020 roku wyjątkowo nie trzeba było szczególnie promować tej formy profilaktyki
 • Strach przed koronawirusem spowodował, że pacjenci bombardowali swoich lekarzy rodzinnych telefonami w tej sprawie - przypomina Porozumienie Zielonogórskie
 • Po zmianach zasad dystrybucji szczepionek przeciw grypie może ich zabraknąć placówkach POZ - obawiają się lekarze rodzinni

- Mimo że trwa pandemia COVID-19 inne choroby, takie jak grypa nie zniknęły. W ubiegłym roku dużo więcej osób niż w minionych latach było zainteresowanych tymi szczepieniami. Obawiamy się, że wprowadzone ograniczenia w dystrybucji zmniejszą ich dostępność dla pacjentów - mówi Agata Sławin, lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego.

Szczepić się przeciw grypie należy co sezon

Choć do tej pory przeciwko grypie szczepiło się ok. 4 proc. Polaków, w minionym roku wyjątkowo nie trzeba było szczególnie promować tej formy profilaktyki. Strach przed koronawirusem spowodował, że pacjenci bombardowali swoich lekarzy rodzinnych telefonami w tej sprawie.

Agata Sławin podkreśla, że szczepić się przeciw grypie należy co sezon, ale rzeczywiście w czasie epidemii są ku temu dodatkowe powody.

- Grypa bywa bagatelizowana, mimo że jest bardzo poważną chorobą i zawsze, nie tylko w czasie epidemii, należy ją tak traktować - zaznacza lekarka. - Bywają lata, gdy obserwujemy dużo powikłań, jak np. dwa lata temu były to liczne zapalenia płuc u dzieci. Teraz mamy dodatkowo koronawirusa. Nałożenie się tych dwóch problemów może spotęgować liczbę powikłań zarówno po grypie, jak i COVID-19 - dodaje doktor Sławin.

Grypa. Bardzo ważne są szczepienia w grupach wysokiego ryzyka

Zalecenia dotyczące grup pacjentów szczególnie narażonych na infekcję grypową w czasie epidemii się nie zmieniły. Podobnie jak w poprzednich latach, szczepienia zalecane są przede wszystkim:

 • dzieciom
 • osobom starszym
 • cierpiącym na schorzenia przewlekłe (m.in. kardiologiczne, cukrzycę).

- Jednak w takich przypadkach nie wystarczy, gdy zaszczepi się tylko ktoś, kto jest szczególnie narażony na powikłania pogrypowe. Powinni się zaszczepić wszyscy domownicy właśnie po to, by taką osobę chronić. Nazywamy to strategią kokonu. Nie jestem w grupie ryzyka, nie boję się, ale mieszkam z małym dzieckiem czy starszą osobą. Szczepię się z troski o nie, bo je kocham. Tak powinniśmy do tego podchodzić - tłumaczy dr Agata Sławin.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze