Szczepienia przeciw Covid-19 także w punktach Drive Thru - a co z czasem obserwacji?
- Warunkiem utworzenia punktu drive thru, który obsługuje szczepienia przeciw Covid-19 jest parking, na którym te samochody będą musiały odczekać - wyjaśniał Michał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej o rewolucyjnych zmianach w programie szczepień przeciw Covid-19, które mają wejść w życie w II kwartale 2021 r. Dworczyk wskazywał, że tak, jak każdy pacjent po zaszczepieniu w punkcie stacjonarnym musi odczekać odpowiednią ilość czasu, żeby można mu było udzielić odpowiedniej pomocy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, czekać będzie musiała również osoba, która zostanie zaszczepiona w swoim aucie.
- Samochód będzie parkował na wyznaczonym miejscu i zaszczepiony będzie czekał pod opieką czy to ratownika medycznego, czy lekarza, który będzie przypadał - nie jeden na jeden samochód, tylko jeden na określoną liczbę pacjentów - mówił Michał Dworczyk.
Według instrukcji dla lekarza do kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw Covid-19, obserwacja po szczepieniu powinna trwać 15 minut z możliwością jej wydłużenia, jeżeli są do tego medyczne wskazania do 30 minut. Rekomendacja ta oparta jest na danych wskazujących, że zdecydowana większość ciężkich reakcji alergicznych występuje w ciągu pierwszych kilku/kilkunastu minut po podaniu szczepionki.
Gdzie na szczepienia na Covid-19 w II kwartale
Dotychczas szczepienia odbywały się odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych.
Od II kwartału szczepionkę przeciw Covid-19 będzie można przyjąć w:
- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy,
- aptekach.
Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)