Szczepienia przeciw Covid-19 także w punktach Drive Thru - a co z czasem obserwacji?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia   • 30 marca 2021 16:20

- Warunkiem utworzenia punktu drive thru, który obsługuje szczepienia przeciw Covid-19 jest parking, na którym te samochody będą musiały odczekać - wyjaśniał Michał Dworczyk.

Szczepienia przeciw Covid-19 także w punktach Drive Thru - a co z czasem obserwacji?
Dotychczas w formule drive thru wykonywano testy na koronawirusa. Od II kwartału możliwe będzie również szczepienie przeciw Covid-19. Fot. Shutterstock

Podczas konferencji prasowej o rewolucyjnych zmianach w programie szczepień przeciw Covid-19, które mają wejść w życie w II kwartale 2021 r. Dworczyk wskazywał, że tak, jak każdy pacjent po zaszczepieniu w punkcie stacjonarnym musi odczekać odpowiednią ilość czasu, żeby można mu było udzielić odpowiedniej pomocy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, czekać będzie musiała również osoba, która zostanie zaszczepiona w swoim aucie.

- Samochód będzie parkował na wyznaczonym miejscu i zaszczepiony będzie czekał pod opieką czy to ratownika medycznego, czy lekarza, który będzie przypadał - nie jeden na jeden samochód, tylko jeden na określoną liczbę pacjentów - mówił Michał Dworczyk.

Według instrukcji dla lekarza do kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw Covid-19, obserwacja po szczepieniu powinna trwać 15 minut z możliwością jej wydłużenia, jeżeli są do tego medyczne wskazania do 30 minut. Rekomendacja ta oparta jest na danych wskazujących, że zdecydowana większość ciężkich reakcji alergicznych występuje w ciągu pierwszych kilku/kilkunastu minut po podaniu szczepionki.

Gdzie na szczepienia na Covid-19 w II kwartale

Dotychczas szczepienia odbywały się odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. 

Od II kwartału szczepionkę przeciw Covid-19 będzie można przyjąć w:
- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy,
- aptekach.

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze