Szczepienia przeciw COVID-19 najpierw obejmą m.in. medyków i nauczycieli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2020 16:01

W pierwszej kolejności szczepienia otrzymają pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów. Po nich szczepionki otrzymają nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki - przewiduje Narodowy Program Szczepień.

Szczepienia przeciw COVID-19 najpierw obejmą m.in. medyków i nauczycieli
Nauczyciele będą mogli się szczepić zaraz po lekarzach; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jak już informowaliśmy, we wtorek (15 grudnia) rząd przyjął Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Projekt dokumentu był wcześniej przekazany do konsultacji. Ostateczna wersja dokumentu została opublikowana na stronie gov.pl.

Dokument przewiduje, że najpierw realizowane będą: "Etap 0" i "Etap 1" szczepień. Podczas "Etapu 0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach "Etapu 1" szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie.

W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele (w pierwszej wersji projektu NPS pedagodzy mieli otrzymać szczepienia później).

W kolejnym "Etapie 2" szczepienie otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W "Etapie III" szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą dobrowolne i darmowe. Koszt zakupu szczepionek w wysokości ok. 2,4 mld zł poniesie budżet państwa.

Olga Zakolska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum