Szczepienia przeciw COVID-19 dla starszych dzieci. Taka jest rekomendacja Rady Medycznej

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia31 maja 2021 13:24

Nasza rekomendacja jest jednoznaczna. Należy szczepionką firmy Pfizer szczepić dzieci w wieku od 12 do 15 lat - zapowiedział dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla starszych dzieci. Taka jest rekomendacja Rady Medycznej
Rada Medyczna jednoznacznie rekomenduje premierowi szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Fot. Shutterstock
  • Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat
  • Szczepionka jest bezpieczna. EMA wypowiedziała się w tej sprawie jednoznacznie, więc i nasza decyzja nie może być inna - powiedział dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej
  • Wakacje będą na pewno czasem szczepienia dzieci - uważa dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
  • Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować szczepienia przed wrześniem, bo to jest duża grupa dzieci i muszą być zaszczepione 2 dawkami - powiedział dr Paweł Grzesiowski

- Jako członkowie Rady Medycznej przy premierze jesteśmy jednoznacznie za szczepieniem przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat - powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Szczepionka Comirnaty będzie podawana dzieciom

Dodał, że wyniki badań młodzieży w tym wieku, której podano szczepionkę, potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo preparatu Pfizera.

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

- Wymieniliśmy obiegowo opinie w tej sprawie i nasza rekomendacja jest jednoznaczna. Należy szczepionką firmy Pfizer szczepić dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To bodaj najmniej kontrowersyjna rekomendacja, o którą nas poproszono w ostatnich miesiącach. Teraz nasza rekomendacja w tej sprawie zostanie skierowana przez prof. Andrzeja Horbana do premiera - powiedział dr Szułdrzyński,

Szczepienia dzieci przeciw COVId-19 w wakacje?

Zdaniem eksperta badania wskazują jednoznacznie, że dla tej grupy wiekowej szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

- Dzieci wytwarzają odporność. Szczepionka jest bezpieczna. EMA wypowiedziała się w tej sprawie jednoznacznie, więc i nasza decyzja nie może być inna - wskazał dr Szułdrzyński.

Wcześniej w rozmowie z TVN24 wskazał, że co prawda dzieci nie chorują najczęściej ciężko na COVID-19, ale wchodzą w wiele interakcji, trudniej im zachować dystans, więc mogą być przenośnikiem wirusa.

W weekend dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pytany był w TVN24 kiedy rozpoczną się szczepione dzieci powyżej 12 roku życia. Powiedział, że "rozpoczną się w wakacje". Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże osobiście".

- Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz - powiedział dr Cessak.

Wielu ekspertów podziela opinię o potrzebie szczepienia starszych dzieci przeciw COVId-19.

Decyzję o szczepieniu podejmą rodzice

W rozmowie z TVN24 w poniedziałek (31 maja) dr Paweł Grzesiowski zwrócił uwagę na fakt, że dzieci skutecznie przenoszą zakażenia, "co potwierdziły wszystkie dotychczasowe doświadczenia z wielu krajów, począwszy od krajów Europy Zachodniej skończywszy na Stanach Zjednoczonych czy Izraelu".

- Ta grupa wiekowa, mimo że sama choruje lżej, przenosi wirusa do swojego środowiska, do swego najbliższego otoczenia, więc zarażają się nauczyciele, wychowawcy, ale również rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie - przekonywał.

Decyzję o zaszczepieniu dzieci podejmą rodzice, jednak problemem może być przekonanie ich - a nie dzieci - do szczepień. Zdaniem dra Grzesiowskiego należy przede wszystkim wykorzystać doświadczenia oparte na kalendarzu szczepień.

Dr Grzesiowski zauważył, że 14-latkowie są rutynowo szczepieni przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, co sprzyja uświadamianiu rodziców, że dzieci należy szczepić także przeciwko COVID-19.

- Myślę że patrząc na wyniki szczepień w kalendarzu szczepień jednak absolutna większość, ponad 80 proc. rodziców wyrazi chęć szczepienia. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować to przed wrześniem, bo to jest duża grupa dzieci i muszą być zaszczepione 2 dawkami - podkreślił.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum