Szczepienia na COVID-19 na wakacjach: druga dawka w każdym punkcie. Bez zapisów i nowego rozporządzenia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia28 czerwca 2021 15:45

Nie wykluczamy zakupu trzeciej, tzw. przypominającej dawki szczepień przeciw COVID-19. Podczas urlopu drugą dawką będzie można zaszczepić się bez wcześniejszych zapisów i biurokracji - mówi Adam Niedzielski.

Na wakacjach będzie można się zaszczepić w dowolnym punkcie/ FOT. Shutterstock
  • O ile dany punkt dysponuje wolnymi preparatami w danym dniu, zaszczepić będzie się można od ręki w dowolnym miejscu - zapewnia minister zdrowia
  • Podawanie trzeciej dawki szczepień jest „nadal jest to przedmiotem badań klinicznych” - powiedział Adam Niedzielski
  • Resort zdrowia nie wyklucza wprowadzenia szczepień przeciw COVID-19 do „normalnego systemu refundacyjnego”

- Jeśli chodzi o możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w dowolnym punkcie, nie nie jest konieczna żadna zmiana rozporządzenia. To jest pewien proces, który zostanie ułożony tak, aby spełniać oczekiwania pacjentów - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej (28 czerwca) konferencji prasowej.

Wakacje nie przeszkodzą w szczepieniach

- Jeżeli ktoś w czasie wakacji uda się nad morze czy w inne miejsce w Polsce, będzie mógł zorientować się czy tam jest punkt szczepień i umówić w nim termin podanie drugiej dawki lub pierwszego szczepienia - zaznaczył Niedzielski.

- O ile dany punkt dysponuje wolnymi preparatami w danym dniu, zaszczepić będzie się można od ręki. Nie będzie już żadnych wcześniejszych zapisów i biurokracji - dodał.

Co do trzeciej (tzw. przypominającej) dawki szczepień szef resortu zdrowia wskazał, że jest „nadal jest to przedmiotem badań klinicznych”.

Co z trzecią dawką i odpłatnością za szczepionki

- Mamy generalne dwa założenia związane z tymi badaniami: po pierwsze, chodzi o możliwość przedłużenia odporności. Po drugie przyjmuje się także, iż trzecia dawka zostanie zmodyfikowana i ukierunkowana, na przykład na nowe mutacje. Nie mamy jeszcze finalnej odpowiedzi związanej z tymi badaniami, ale złożyliśmy deklarację w Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować we wspólnym mechanizmie zakupowym - poinformował minister zdrowia.

Adam Niedzielski odpowiadał też na pytanie o ewentualne wprowadzenie odpłatność za szczepionki przeciwko COVID-19 jesienią tego roku. Przyznał, że resort zdrowia nie wyklucza wprowadzenia tych szczepień do „normalnego systemu refundacyjnego”.

- Ten system jest tak zbudowany, że są w nim pewne grupy referencyjne, mające refundowane takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 70. roku życia. Zastanawiam się czy takiego rozwiązania nie wprowadzić po 1 października tego roku - powiedział Niedzielski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum