Szczecin: zmiany w budżecie, są pieniądze na dofinansowanie in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2013 20:36

Szczecińscy radni uchwalili w poniedziałek (18 marca) zmiany w budżecie miasta, które umożliwią finansowanie gminnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Uchwała została przegłosowana głosami radnych PO i SLD.

Szczecin: zmiany w budżecie, są pieniądze na dofinansowanie in vitro

Projekt programu leczenia niepłodności metodą in vitro radni uchwalili pod koniec lutego. Konieczne były jednak zmiany w uchwale budżetowej miasta, tak by zagwarantować pieniądze na realizację programu.

Podczas poniedziałkowej dyskusji nad projektem uchwały radni zgłosili poprawkę, która dotyczyła zmian w bieżących wydatkach miasta. Przyjęto poprawkę, zgodnie z którą o 250 tys. zł zmniejszono wydatki na organizacje tegorocznego finału zlotu żaglowców w Szczecinie - kwota ta będzie przekazana na realizację programu leczenia bezpłodności metodą in vitro.
 
Za przyjęciem poprawki zagłosowało 15 radnych PO i SLD. Przeciwko było 11 radnych, przedstawicieli klubu Szczecin dla Pokoleń i PiS. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Program leczenia bezpłodności, aby stał się obowiązujący, musi uzyskać opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Według założeń dokumentu miasto miałoby dofinansowywać leczenie niepłodności metodą in vitro. O wsparcie w wysokości 2 tys. zł mogłyby ubiegać się w latach 2013-16 pary mieszkające w Szczecinie co najmniej od roku.

Wcześniej przeciwko projektowi odbywały się protesty, prezydent Szczecina podkreślał zaś, że fundusze gminne nie powinny być przeznaczane na procedury medyczne, ewentualnie na działania profilaktyczne. Procedury medyczne powinny być finansowane ze środków centralnych - dodawał.

Według projektu koszt całkowity realizacji programu to 1,32 mln zł. Miałby umożliwić wykonanie 660 procedur. Pary mogłyby maksymalnie trzy razy skorzystać z dofinansowania.

Program leczenia bezpłodności, jako program medyczny, zakłada otwarty konkurs ofert dla podmiotów wykonujących zapłodnienie in vitro. Program miałby być realizowany od początku lipca br. do czerwca 2016 r. Szczeciński program miałby być komplementarny z powstającym rządowym programem dofinansowania in vitro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum