Szczecin: ruszyły konsultacje drugiego pakietu programu "Za życiem"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2017 16:13

Cykl regionalnych konsultacji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ws. drugiego pakietu ustaw programu "Za życiem" zainaugurowała w piątek (23 czerwca) w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szczecin: ruszyły konsultacje drugiego pakietu programu "Za życiem"
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Senatorowie jednogłośnie przyjęli w czwartek (22 czerwca) ustawę ws. realizacji programu "Za życiem". Program ma wspierać rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Jego realizacja wymaga nowelizacji kilku ustaw. Uchwalona przez Sejm i przyjęta bez poprawek przez Senat ustawa jest pierwszym etapem realizacji tego programu, drugi etap zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, której przyjęcie zaplanowano na IV kwartał br.

- Konsultacje będą dotyczyły drugiego pakietu ustaw i będą poświęcone m.in. zmianom w zakresie funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) - powiedziała dziennikarzom Rafalska. Jak dodała, na koniec 2016 r. w kraju było 708 warsztatów, w których było 26,5 tys. niepełnosprawnych, a zatrudnienie podjęło tylko 390 spośród nich.

- Chcemy utworzenia klubów rehabilitacji przy WTZ. Ich uczestnicy doświadczają trudności w funkcjonowaniu na rynku pracy i my musimy wspierać te osoby, nie tylko na etapie podjęcia zatrudnienia, ale również później, bo nie wiemy jak długo one pozostaną na tym rynku - powiedziała Rafalska.

Ministerstwo chce także rozdzielenia zadań rehabilitacji społecznej od rehabilitacji zawodowej w WTZ. - Związane jest to z wieloletnimi doświadczeniami w ich funkcjonowaniu i tym, że rozmijają się pewne oczekiwania. Chcemy wprowadzić staż rehabilitacyjny, zmodyfikować finansowanie warsztatów, wprowadzić np. obowiązek zwrotu środków, jeżeli jest długa nieobecność uczestników w warsztacie, żeby uniknąć takiej sytuacji, że ktoś całymi latami jest nieobecny, a WTZ otrzymuje na ten cel środki - dodała Rafalska.

- Kolejną propozycją są zmiany w zakresie zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością - poinformowała Rafalska. Propozycja ministerstwa dotyczy wydłużenia zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością.

- Proponujemy także zmianę w kodeksie pracy, gdzie będzie prawo do korzystania z indywidualnego rozkładu czasu pracy lub ruchomego czasu pracy oraz z tzw. telepracy - kontynuowała Rafalska.

- Uważamy, że te elastyczne rozwiązania, jeżeli chodzi o rodziców dzieci niepełnosprawnych to jest szansa na to, żeby oni godzili czasami bardzo trudne, odpowiedzialne i długotrwałe obowiązki opiekuńcze nad dzieckiem niepełnosprawnym i mogli czasowo pracować - podkreślała.

Drugi pakiet zmian ma dotyczyć oprócz WTZ także środowiskowych domów samopomocy. - Chcemy dodatkowo dofinansować osoby, które są z niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem, ponieważ wiemy, że nie zawsze te osoby mogą się odnaleźć i są chętnie przyjmowane w środowiskowych domach samopomocy - powiedziała minister.

Rafalska dodała, że są to na razie jedynie pomysły ministerstwa rodziny, które są przedmiotem konsultacji.

- Przyjęty program ma zagwarantowane finansowanie w 2017 r. na poziomie ponad 511 mln zł i jest to zawarte w rezerwie celowej. Łącznie do 2021 r. to będzie ponad 3 mld zł na te wszystkie zadania; nie tylko to, czym zajmuje się mój resort, ale również opiekę zdrowotną, bo to jest program łączny - powiedziała Rafalska.

Rozpoczęte w Szczecinie "Konsultacje plus" to cykl szesnastu regionalnych i dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami. Konsultacje skierowane są zarówno do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainteresowanych. Konferencje regionalne zaplanowano w każdym województwie. Zakończą się w październiku w Opolu.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum