PAP/Rynek Zdrowia | 10-11-2014 18:40

Szczecin: Arłukowicz wsparł kandydata PO na prezydenta miasta

Program kandydata PO na prezydenta Szczecina dotyczący osób starszych pokrywa się z polityką rządu i resortu zdrowia - mówił w Szczecinie minister Bartosz Arłukowicz. Na konferencji prasowej z Łukaszem Tyszlerem poparł jego kandydaturę na prezydenta miasta.

W Szczecinie jest około 80 tys. ludzi w starszym wieku. Mamy dla nich program, a w nim pomysły na wsparcie aktywności seniorów, wsparcie medyczne i poprawę ich jakości życia - przekonywał kandydat Platformy. - To, o czym mówi kandydat, jest spójne z polityką rządu i resortu zdrowia - mówił dziennikarzom Arłukowicz.

Jak podkreślał Łukasz Tyszler, chce odczarować słowo "starość", a jego program jest realistyczny. Zapowiedział m.in. wspierające aktywność starszych działania, takie jak dofinansowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dofinansowanie domów dziennego pobytu dla seniora, likwidację barier architektonicznych w mieście, promocję aktywności zawodowej, wsparcie medyczne, w tym działania na rzecz rozwoju opieki geriatrycznej w mieście.

Jak przypomniał minister zdrowia, mający powstać w Warszawie Instytut Geriatrii będzie współpracować z samorządami. - Nie można polityki geriatrycznej budować tylko i wyłącznie w oparciu o politykę centralną - dodał.

Jak wyjaśnił, Instytut będzie centrum opieki medycznej nad osobami starszymi, ale jednocześnie będzie szkolić lekarzy innych specjalności, którzy zajmują się osobami starszymi, także spoza Warszawy, w tym np. z miast powiatowych.

O urząd prezydenta Szczecina ubiegają się oprócz Tyszlera: urzędujący prezydent Piotr Krzystek, Artur Szałabawka (PiS), Dawid Krystek z SLD, Bohdan Roszkowski z PSL, Stefan Oleszczuk z Kongresu Nowej Prawicy, niezależni Przemysław Urbański oraz Małgorzata Jacyna-Witt.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.