"Sytuacja lekarzy jest zła, pielęgniarek tragiczna". Na dowód pokazują wykresy

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia10 września 2021 13:03

Napięcie przed protestem medyków stale rośnie. Wszyscy oczekują konkretnych działań ze strony rządu. Lekarze przypominają, że sytuacja wśród pracowników ochrony zdrowia jest tragiczna i przedstawili wykresy przedstawiające m.in. liczbę pielęgniarek w kolejnych latach.

Wkrótce może zabraknąć pielęgniarek w ochronie zdrowia. Fot. Arch. PTWP
  • - Prezentujemy wykresy progresji struktury wieku wśród pielęgniarek. Jak widać sytuacja jest katastrofalna – grzmią na Twitterze lekarze
  • I apelują o natychmiastowe zmiany, bo jak sami zauważają, już za 10 lat system ochrony zdrowia nie będzie funkcjonował
  • Jednym z postulatów Komitetu Protestacyjno-Strajkowego jest poprawa warunków wynagrodzenia oraz lepsze warunki pracy

Coraz mniej pielęgniarek. Medycy żądają zmian

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów zaprezentowali pokazali wykresy, które wskazują na to, jak tragicznie przedstawia się sytuacja wiekowa różnych zawodów medycznych. Z największym problemem borykają się pielęgniarki.

- Prezentujemy wykresy progresji struktury wieku wśród pielęgniarek. Jak widać, sytuacja jest KATASTROFALNA. Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, to za 10 lat system ochrony zdrowia nie będzie funkcjonował. Tymczasem @mz_gov_pl dalej nie traktuje nas poważnie! – czytamy we wpisie.

Na wykresie widać wyraźnie, że w 2019 roku pielęgniarek w wieku 25-59 lat było 193 tys., w roku 2024 będzie ich 162 tys., a w 2029 roku tylko 130 tys.

Na tym nie koniec. Lekarze przedstawili także dane dotyczące łącznie czterech zawodów medycznych: lekarzy, pielęgniarek diagnostów i fizjoterapeutów. Na tle tych przykładów, po raz kolejny pielęgniarki wypadają najsłabiej – to ich zabraknie w ochronie zdrowia.

- Prezentujemy dane na temat rozkładu wieku w czterech zawodach medycznych. Jak widać sytuacja wśród lekarzy jest zła, ale wśród pielęgniarek jest TRAGICZNA. Jeśli chcemy mieć jakikolwiek system ochrony zdrowia za 10 lat to reform potrzeba TERAZ. #ostatnigasiswiatlo – dodali lekarze.

Czytaj: Medycy do ministra zdrowia: "Nie godzimy się na monolog władzy"

Lekarze alarmują: z 15-minutowej wizyty lekarskiej, dla pacjenta są 3 minuty

Sobotni protest. Będzie Białe Miasteczko 2.0

Protest medyków 11 września startuje o godzinie 12. na placu Krasińskich. Następnie uczestnicy manifestacji przejdą przed Ministerstwo Zdrowia, Kancelarię Premiera, Sejm i Kancelarię Prezydenta. 

Po demonstracji w stolicy zostanie utworzone tzw. Białe Miasteczko 2.0. Będzie to nawiązanie do podobnej inicjatywy pielęgniarek z 2007 roku. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, będzie to specjalne miejsce do debat i rozmów z pacjentami.

Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:

  • znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
  • zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
  • zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
  • podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
  • zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

 Czytaj: 11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Ministerstwo zdrowia: zapraszamy na spotkanie o 14. Medycy: czekamy na premiera

Komitet protestacyjny pracowników ochrony zdrowia gotowy na spotkanie z premierem 8 POSTULATÓW

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum