Sytuacja epidemiczna w oświacie: 53 placówki pracują w trybie zdalnym, 29 w mieszanym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2020 09:03

Na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 53 pracują w trybie zdalnym, a 29 w trybie mieszanym - poinformowała we wtorek (8 września) wiceminister edukacji Marzena Machałek. Zaznaczyła, że są to dane zbiorcze.

Sytuacja epidemiczna w oświacie: 53 placówki pracują w trybie zdalnym, 29 w mieszanym
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ubiegłym tygodniu - 1 września - rozpoczął się rok szkolny 2020/2021, w którym szkoły wróciły do stacjonarnego nauczania. Obowiązują w nich wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem szkoły na wniosek dyrektora, w porozumieniu z organami prowadzącymi i przy pozytywnej opinii inspektora sanitarnego, mogą na czas określony przejść na system mieszany (łączący kształcenie stacjonarne i kształcenie na odległość), bądź całkowicie na nauczanie zdalne.

Wiceszefowa MEN pytana była we wtorek w Programie I Polskiego Radia w ilu szkołach w związku z sytuacją epidemiczną nie odbywają się lekcje w trybie stacjonarnym, lecz w trybie zdalnym bądź hybrydowym.

- Na 48,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych 53 pracuje całkowicie w trybie zdalnym, a 29 w trybie mieszanym (...). To jest na prawdę niewiele, aczkolwiek podchodzimy do tego z wielką ostrożnością. Dzisiaj mija tydzień od rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy zabrzmiał dzwonek (szkolny - PAP) po wielu miesiącach przerwy - powiedziała Machałek.

W poniedziałek po południu Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że według staniu na 7 września, na godzinę 14.30 w zdalnym w całym kraju pracuje 45 placówek (tj. 0,09 proc. wszystkich w kraju), a w trybie mieszanym - 35 placówek (tj. 0,07 proc. wszystkich). Poinformowano, że dane te dotyczą szkół i placówek, w których powiatowa inspekcja sanitarna - po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji - wydała pozytywną zgodę na pracę szkoły w innym, niż stacjonarny tryb nauki. "Będziemy monitorować sytuację w szkołach i placówkach. Bezpieczeństwo uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli jest dla nas najważniejsze" - zapewniono w komunikacie.

Wcześniej w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podał informacje o pracy placówek oświatowych według stanu na 7 września z godzin porannych. Poinformował, że w całym kraju na ponad 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całym kraju w trybie zdalnym pracują 44 placówki, a 33 w trybie mieszanym.

Szef MEN dodał, że część placówek, które w pierwszych dniach września po decyzjach sanepidu przeszły na nauczanie zdalne, wróciła w poniedziałek do nauczania w stacjonarnej formie. Mówił, że przerwa w nauce stacjonarnej powinna trwać nie dłużej niż dwa tygodnie, czyli mniej więcej tyle, by stwierdzić, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem - mówił Dariusz Piontkowski.

W piątek MEN podało, że w trybie zdalnym pracują 54 placówki, a 22 w trybie zdalnym.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum