×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

System przetrwał pandemię, gorzej z pacjentami. Ruszył VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 05:59Aktualizacja: 14 czerwca 2021 13:44

Koronawirus obnażył wszystkie, od lat znane problemy naszej opieki zdrowotnej. Czy potrafimy wyciągać wnioski z pandemii na wypadek wystąpienia kolejnych masowych zagrożeń?

System przetrwał pandemię, gorzej z pacjentami. Ruszył VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych
VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach; FOT. PTWP
  • Sesja pt. „System ochrony zdrowia w Polsce - czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?” otwiera rozpoczynający się dziś VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (14-16 czerwca)
  • Przed nami ponad 40 sesji, wykładów i prezentacji z udziałem ok. 200 prelegentów
  • Transmisje online wszystkich debat dostępne są na stronie hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane będą także w portalu rynekzdrowia.pl

W rankingu Bloomberga z 25 maja br. (Bloomberg’s Covid Resilience Ranking) oceniającego, jak 53 kraje świata radzą sobie z pandemią COVID-19, Polska znalazła się na 39. miejsce. To awans o 13 pozycji w porównaniu z poprzednim zestawieniem.

Problemy znacznie większe niż COVID-19

Niestety, jesteśmy w tej klasyfikacji wśród sześciu krajów o najwyższej liczbie zgonów podczas pandemii na 1 mln mieszkańców (prawie 2 tys. zgonów / 1 mln). Według raportu Ministerstwa Zdrowia z lutego br., w 2020 r. w Polsce odnotowano o 67 tys. zgonów więcej niż w roku 2019.

Czy to wyłącznie skutek zachorowań na COVID-19? - Oczywiście nie. Ok. 37 tys. tych zgonów nie miało związku z koronawirusem. Można powiedzieć, że system ochrony zdrowia przetrwał dotychczasową pandemię, ale nie przetrwali pacjenci - wskazuje znany kardiolog, prof. Paweł Buszman z Katedry i Zakładu Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlaczego pod względem „nadliczbowych” zgonów Polska, z ok. 20-procentowym ich wzrostem, jest na wysokim, bo 5. miejscu w Unii Europejskiej? - Czasami nadmiernie staraliśmy się chronić służbę zdrowia przed koronawirusem. To spowodowało, że mamy ogromne straty, między innymi w wśród pacjentów kardiologicznych - odpowiada specjalista.

Rusza VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych

- Pandemia w bezlitosny sposób obnażyła, między innymi nie tylko ogromną skalę niedofinansowania naszej opieki zdrowotnej, ale także jej zupełnie nieprzystosowaną do obecnych potrzeb strukturę. Padł mit, że mamy za dużo łóżek szpitalnych. Problem w tym, że mamy zdecydowanie za mało miejsc z ramach opieki długoterminowej - podkreśla prof. Paweł Buszman, który będzie jednym z uczestników sesji inaugurującej rozpoczynający się dziś VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (14-16 czerwca).

Debatę pt: „System ochrony zdrowia w Polsce - czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?” będziemy transmitować w poniedziałek (14 czerwca, godz. 9.30-12.00) w portalu rynekzdrowia.pl oraz na stronie wydarzenia: hccongress.pl

Stacjonarnie i online

VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych będzie pierwszym po pandemicznej przerwie wydarzeniem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Kongres obędzie się stacjonarnie 14 i 15 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i równocześnie online (dwa dni w modelu hybrydowym). Trzeci dzień debat - 16 czerwca br. - zorganizowany zostanie w formule zdalnej.

W dyskusjach podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych weźmie udział ponad 200 prelegentów, w tym między innymi: wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, przedstawiciele świata nauki, polityki, administracji państwowej i samorządowej, organizacji pozarządowych - w tym zrzeszających pacjentów - oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów i rynku ubezpieczeniowego.

Jaka będzie przyszłość?

Programy wielu sesji VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, z oczywistych powodów, uwzględniać będą zagadnienia dotyczące różnych aspektów pandemii COVID-19, a zarazem jej wpływu, między innymi na system opieki zdrowotnej, w tym organizację i finansowanie świadczeń; rozwój nowych technologii medycznych; politykę społeczną oraz gospodarkę kraju.

W kongresowej agendzie nie zabraknie najbardziej aktualnych zagadnień, takich jak między innymi: wizja funkcjonowania systemu ochrony zdrowia po pandemii, część zdrowotna Polskiego Ładu, czy przyszłość szpitalnictwa w naszym kraju u progu planowanych zmian dotyczących m.in. restrukturyzacji placówek.

Nie zmienia się główna idea Kongresu, która - zgodnie z nazwą wydarzenia - obejmie kluczowe dla sektora medycznego wyzwania, zarówno terapeutyczne, stojące przed specjalistami w poszczególnych dziedzinach medycyny, jaki i organizacyjno-finansowe, którym sprostać muszą decydenci kształtujący systemy opieki zdrowotnej w Polsce i innych krajach.

Program całego Kongresu i rejestracja: hccongress.pl

Na program VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych składa się ponad 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji w sześciu głównych blokach tematycznych:
• Polityka zdrowotna
• Finanse i zarządzanie
• Terapie
• Nowe technologie
• e-Zdrowie
• Edukacja

Transmisje online wszystkich debat, wykładów i prezentacji dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane będą także w portalu rynekzdrowia.pl.

Wydarzenia towarzyszące

Tradycyjnie, podczas tegorocznego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Przed nami:

  • IV Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)
  • Wręczenie nagród laureatom: IV Konkursu Zdrowy Samorząd; III Konkursu Start-Up-Med; IV edycji Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch)

Przypomnijmy, że od 14 maja do 14 lipca 2020 r. trwał V Kongres Wyzwań Zdrowotnych Online. To była wyjątkowa i rekordowa edycja HCC. W całości przeprowadzona została w internetowej formule. Odbyło się aż 60 zdalnych sesji z udziałem około 400 prelegentów. Kongresowe debaty śledziło w internecie ponad 3,6 tys. zarejestrowanych gości.

Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze