JW/Rynek Zdrowia | 10-05-2019 14:00

System powiadamiania ratunkowego do zmiany. Projekt jest już gotowy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończyło prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Dokument sporządzono 25 kwietnia br., a opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji 10 maja. Projekt wprowadza szereg istotnych zmian m.in. dla centrów powiadamiania ratunkowego.

Nowa regulacja chce m.in. stworzyć w CPR-ach możliwości awansu zawodowego, by zapobiec niedoborom kadrowym. Fot. Archiwum

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji, analiza funkcjonującego od kilku lat systemu powiadamiania ratunkowego, przeprowadzona w MSWiA, pokazała, że konieczne jest przeprowadzenie szeregu zmian organizacyjnych, m.in. w zakresie organizacji i funkcjonowania CPR-ów, nadzoru nad pracą operatorów, szkoleń czy ścieżek rozwoju zawodowego.

Cały projekt ustawy dostępny jest TUTAJ.

Nowa regulacja chce stworzyć w CPR-ach możliwości awansu zawodowego, by zapobiec niedoborom kadrowym. Planowane jest też utworzenie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego, wprowadzenie zmian w szkoleniach operatorów, zwiększenie etatu psychologa w każdym CPR oraz objęcie operatorów taką samą ochroną, jaką mają ratownicy medyczni.

Czytaj też: Centra powiadamiania ratunkowego: mają być awanse, podwyżki i specjalna ochrona dla operatorów

"Operatorzy numerów alarmowych pracują pod dużą presją czasu, muszą podejmować decyzje i działania, od których zależy życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Ponadto na numery alarmowe często dzwonią ludzie nadmiernie roszczeniowi - w sprawach nieobjętych zakresem działań CPR, co powoduje dodatkową uciążliwość" - przyznano w uzasadnieniu projektu.

W projekcie założono wzrost maksymalnych limitów wydatków z budżetu państwa na system powiadamiania ratunkowego. Rocznie, od 2019 r. włącznie - aż do roku 2028 - na same podwyżki dla pracowników CPR-ów ma być przeznaczane ponad 16 mln zł. Operatorów - jak czytamy w dokumencie - jest w całej Polsce 1471.