"Syndrom hawański". Kolejni dyplomaci USA mają tajemnicze objawy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 lipca 2021 07:40

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price poinformował o wszczęciu dochodzenia w sprawie nowych przypadków tzw. "syndromu hawańskiego". Tajemnicze objawy dopadły dyplomatów w Wiedniu.

Dyplomaci amerykańscy po raz kolejny padli ofiarą "syndromu hawańskiego". Fot. Shutterstock
  • Rzecznik amerykańskiego resortu potwierdził, że blisko 20 dyplomatów przebywających w Wiedniu doznało szeregu tajemniczych symptomów m.in. migreny,  nudności czy zawrotów głowy
  • Podobne objawy dyplomatów były odnotowane w 2016 roku na Hawanie, stąd symboliczna nazwa "syndromu hawańskiego"
  • Administracja prezydenta USA powołała ekspertów, którzy mają za zadanie zbadać nowe przypadki

Tajemnicza choroba dyplomatów

Price odniósł się podczas konferencji prasowej do weekendowych doniesień "New Yorkera", który podał, że od objęcia władzy przez Joe Bidena ok. 20 amerykańskich dyplomatów w Wiedniu doznało tajemniczych objawów wskazujących na uszkodzenia mózgu: migren, zawrotów głowy, nudności, nagłego poczucia ucisku i innych przypadłości neurologicznych.

- W porozumieniu z naszymi partnerami z innych agencji energicznie badamy doniesienia o możliwych niewyjaśnionych incydentach zdrowotnych wśród społeczności ambasady USA w Wiedniu - powiedział Price.

Kolejny incydent "syndromu hawańskiego"?

Podobne incydenty, po raz pierwszy odnotowane wśród dyplomatów USA w Hawanie w 2016 r., zyskały miano "syndromu hawańskiego". Mimo że od tego czasu skarżyło się na nie ponad 130 dyplomatów m.in. na placówkach w Chinach, Rosji, a także w samych Stanach Zjednoczonych, powód występowania przypadłości nie jest wyjaśniony. Wiedeń jest miejscem, gdzie zanotowano drugą największą liczbę przypadków. 

Według "New Yorkera" szef CIA William Burns uważa, że dyplomaci są celem ataków. Jedna z najczęstszych hipotez mówi, że powodem może być promieniowanie mikrofalowe, ale nie zostało to udowodnione.

W czerwcu administracja Bidena powołała dwa nowe panele ekspertów do zbadania przypadków syndromu i opracowania środków chroniących dyplomatów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum