Sylwester: wielu nastolatków po raz pierwszy sięgnie po alkohol

Autor: dziennikzachodni.pl/rynekzdrowia.pl • • 28 grudnia 2012 15:12

Sylwester to dla wielu nastolatków czas alkoholowej inicjacji. Po kieliszek sięgają nawet 12-13-latkowie. Zdarza się, że za przyzwoleniem i aprobatą rodziców. Z badań przeprowadzonych przez Wydawnictwo Librus wynika, że aż 16 proc. matek i ojców w ogóle nie rozmawia z dziećmi na temat związanych z tym zagrożeń.

Sylwester: wielu nastolatków po raz pierwszy sięgnie po alkohol

Najczęściej rodzice tłumaczą to wiarą w rozsądek dziecka. Organizatorzy kampanii edukacyjnej "Pozory mylą, dowód nie" zwracają uwagę, że to przekonanie nie jest słuszne - informuje Dziennik Zachodni.

Tymczasem spożywanie alkoholu przez osoby niepełnoletnie staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym, o czym świadczą wyniki ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach), według których ponad 90 proc. gimnazjalistów miało już kontakt z alkoholem. Rośnie także liczba dziewcząt, które trafiają do szpitala z powodu zatrucia alkoholowego. U 13,7 proc. hospitalizowanych nastolatek stwierdzono ponadto, że piciu towarzyszyło uprawianie seksu.

Statystyczny młodociany pijany pacjent jest uczniem drugiej lub trzeciej klasy gimnazjum, upija się głównie w weekendowy wieczór i preferuje twarde alkohole - wódkę i spirytus.

Więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum