Świętokrzyska PO o pomocy dla seniorów w regionie

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2014 21:17

O potrzebie podejmowania przedsięwzięć aktywizujących seniorów oraz zapewnieniu osobom starszym dostępu do rehabilitacji i dobrej opieki medycznej mówili w piątek (14 listopada) przedstawiciele świętokrzyskiej PO.

Świętokrzyska PO o pomocy dla seniorów w regionie

Liderka partii w regionie poseł Marzena Okła-Drewnowicz podczas konferencji prasowej w Kielcach przytoczyła prognozy demograficzne, według których w 2020 r. 25 proc. mieszkańców Polski będzie w wieku powyżej 60 lat.

- Już obecnie jest ich w Świętokrzyskiem ok. 19 proc. To ogromna grupa osób, dla których trzeba znaleźć dobrą ofertę, by żyło im się lepiej - podkreśliła.

Jak mówiła, w najbliższych latach ważne będzie m.in. skorzystanie z uruchamianego przez rząd programu adresowanego do  seniorów, dotyczącego dziennych domów opieki (mają powstawać przy wykorzystaniu środków UE).

Lider list PO do sejmiku w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki, obecny radny, wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz podkreślił, że niezbędne jest zapobieganie wszelkim formom wykluczenia seniorów ze społeczeństwa. - Ludzie boją się przechodzenia na emeryturę nie tylko dlatego, że spadnie ich status materialny - co jest faktem, ale także dlatego, że będą czuli się niepotrzebni - ocenił.

Zdaniem polityka, seniorów można np. zaangażować w pracę przy rehabilitacji swoich rówieśników. - Podnieśliby swój status materialny i zapobiegłoby to ich wykluczeniu społecznemu - przekonywał.

Według Świercza, w regionie trzeba położyć także nacisk na rozwój lekarskich specjalizacji w dziedzinie geriatrii. Należy to robić poprzez systemy motywacyjne dla lekarzy, by zachęcić ich do  dokształcania się w tej dziedzinie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum