Światowy Dzień Rzucania Palenia: wciąż pali 9 mln Polaków

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2014 08:58

W czwartek (20 listopada) po raz 40. obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Eksperci z Centrum Onkologii w Warszawie przypominają - choć liczba Polaków palących papierosy spada, nadal codziennie ulega temu nałogowi 9 mln osób, w tym 3,5 mln kobiet.

Światowy Dzień Rzucania Palenia: wciąż pali 9 mln Polaków
Fot. Archiwum

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Witold Zatoński podkreśla, że choć w ostatnich latach liczba palących Polaków zmniejsza się, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowych (w 2012 r. na drogach zginęły 3582 osoby).

Na początku lat 80. XX w. paliło 62,2 proc. mężczyzn powyżej 15. roku życia i 30,3 proc. kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 proc.

Zatoński zaznaczył, że wbrew obiegowym opiniom zmniejszył się też odsetek palących dzieci - obecnie codziennie pali 10 proc. chłopców i 9,6 proc. dziewczynek w wieku 15 lat.

Wśród polskich palaczy jest aż 3,5 mln kobiet. A te, jak podkreśla wicedyrektor ds. lecznictwa Centrum Onkologii Beata Jagielska, łatwiej się uzależniają, postrzegając palenie głównie jako chwilę odpoczynku. Jej zdaniem w przypadku kobiet jest to bardziej uzależnienie emocjonalne.

Według danych przedstawionych przez ekspertów z Centrum Onkologii palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 proc. przypadków zachorowań na nowotwory płuc, ale także o 30-40 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe. Wśród nich Jagielska wymieniła m.in. nowotwory pęcherza moczowego, przełyku, trzustki, a nawet niektóre postacie białaczek. Zaznaczyła, że na nowotwory umierają także bierni palacze - co roku jest ich w Polsce ok. 2 tys.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum