Światowy Dzień AIDS: politycy lewicy rozdają ulotki i prezerwatywy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2012 18:01

W sobotę (1 grudnia) podczas Światowego Dnia AIDS przedstawiciele SLD rozdawali w stolicy i innych miastach ulotki i prezerwatywy. Podobną akcję przeprowadził w Olsztynie Janusz Palikot. W tym dniu można było bezpłatnie i anonimowo przebadać się na obecność wirusa HIV.

Światowy Dzień AIDS: politycy lewicy rozdają ulotki i prezerwatywy

W stolicy przy stacji Metro Centrum akcję rozdawania ulotek i prezerwatyw zorganizowali działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Federacji Młodych Socjaldemokratów.

- Codziennie na świecie 7 tys. osób zakaża się wirusem HIV. W Polsce 2-3 osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu. Chcieliśmy poruszyć tak ważny społecznie temat ponieważ wzrasta liczba zachorowań, również w Europie Środkowej, w Polsce - mówiła wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz. 

- Ogółem 50 proc. zakażonych Polek i Polaków nie wie, że ma wirusa HIV. 16 tys. osób ma tę świadomość, ale szacuje się, że w naszym kraju zakażonych jest około 33 tys. osób - 36 proc. spośród nich jest w przedziale wiekowym 20-29 lat - dodała.

W opinii Sojuszu najważniejsze są edukacja i profilaktyka.

Z kolei w Olsztynie w ramach Światowego Dnia AIDS lider Ruchu Palikota Janusz Palikot wraz z młodymi działaczami swojej partii rozdawał przechodniom ulotki na temat AIDS i HIV oraz prezerwatywy. Zachęcał też do wykonywania profilaktycznych badań. Zapowiedział również, że on sam po raz kolejny podda się wkrótce takiemu badaniu i upubliczni wyniki. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum