Świadczenia dla chorych dzieci nie uwzględniają rodzaju niepełnosprawności

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2010 10:04

Przeszło 200 tysięcy rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci jest uprawnionych do świadczeń rodzinnych.

Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych nie ukrywa, że spory odsetek tych rodzin jest zagrożony ubóstwem: więcej niż co druga rodzina ma dochód, który nie przekracza połowy kryterium dochodowego, czyli około 300 zł na osobę.

Inny problem związany jest z tym, że część spośród rodzin otrzymuje wsparcie nieadekwatne do stopnia niepełnosprawności dziecka – nie uwzględnia ono zazawyczaj rodzaju schorzenia oraz kosztów opieki. Obecny system orzekania o niepełnosprawności dzieci, na podstawie którego są przyznawane świadczenia rodzinne, nie jest dostosowany do rodzajów schorzeń i wynikających z nich niepełnosprawności.

– W stosunku do wszystkich dzieci poniżej 16 lat wydawane jest jednolite orzeczenie o niepełnosprawności, bez zróżnicowania na jej stopień – tłumaczy Bożena Zimoch, kierownik powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności działajacego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Dodaje, że na podstawie takiego samego orzeczenia równą wysokość pomocy otrzymuje zarówno dziecko z upośledzeniem umysłowym, jak i z porażeniem mózgowym.

Więcej na: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum