Sutkowski: niektóre branże można otwierać , ale "z bardzo dużym umiarem"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2021 21:11

W przypadku otwarcia kolejnych branż gospodarki, należy zrobić to w bardzo wysokim reżimie sanitarnym, który będzie bardzo ściśle egzekwowany - powiedział dr Michał Sutkowski. Wyraził nadzieję, że liczba zakażonych koronawirusem będzie dalej maleć.

Sutkowski: niektóre branże można otwierać , ale "z bardzo dużym umiarem"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia (MZ) poinformowało w środę o 6789 nowych zakażeniach koronawirusem; zmarło 389 osób. Tydzień temu w środę MZ podało informację o 6919 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły wówczas 443 osoby. Z kolei dwa tygodnie temu badania potwierdziły 9053 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; zmarło łącznie 481 osób.

- Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń rzeczywiście się zmniejsza, jest jednak ich dosyć dużo - ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Jako najgorszą wskazał statystykę zgonów spowodowanych przez COVID-19. - Trochę zmniejsza się liczba ludzi umierających z powodu covidu, ale jest jeszcze dalej duża - podkreślił.

W ocenie dr. Sutkowskiego można otwierać niektóre branże gospodarki, ale należy "robić to z bardzo dużym umiarem". Zauważył, że jest duże rozluźnienie jeśli chodzi o "obyczaje pandemiczne".

- Na pewno jest jakaś szansa na jakieś otwarcie, na uchylenie drzwi na rzecz przedsiębiorców - powiedział. Wskazał, że pierwszymi miejscami, o których otwarciu można by pomyśleć, są tzw. galerie handlowe. Z kolei jeżeli zakażeń będzie zdecydowanie mniej, można pomyśleć o otwarciu kilku branż na raz, "w pakietach".

Wyraził nadzieję, że liczba zachorowań będzie dalej stale malała. - Kibicujemy, żeby była to tendencja, chcemy, żeby była to tendencja - powiedział.

Dr Sutkowski przyznał, że stan epidemii jest w bardzo delikatnej równowadze. - Mamy nowe potwierdzone i niepotwierdzone liczne przypadki nowych odmian koronawirusa. Mamy dzieci (klas - PAP) I-III w szkołach, mamy zapowiedź otwierania niektórych branż, co można nazwać rozluźnieniem, ja nazywam otwieraniem branż w reżimie sanitarnym - zwrócił uwagę. Dodał, że w przypadku ich otwierania reżim powinien być bardzo wysoki i bardzo ściśle egzekwowany.

- Zdecydowanie reżim sanitarny w galerii handlowej bardziej można utrzymać, niż w szkołach - mówił. Podobnie jest w przypadku stoków, o ile "nie będziemy się gromadzili przy wyciągach".

Dr Sutkowski odniósł się też do tzw. brytyjskiej mutacji koronawirusa. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że we wtorek - w ramach badań nad mutacjami koronawirusa prowadzonymi w Polsce - otrzymał informację o drugim przypadku osoby zakażonej brytyjską mutacją w Polsce.

- Większe zagrożenie wynika z faktu jego większej transmisyjności - powiedział Sutkowski.

- Ostatnie brytyjskie badania, które widziałem - sprzed kilku dni - mówią o co najmniej 30 proc. zwiększonej transmisyjności tego wirusa. Jeżeli wirus o jedną trzecią potrafi łatwiej w nasz organizm wchodzić, wtransmitować się dalej, to on będzie trafiał szerzej - zauważył. Dodał, że może on również dotrzeć do osób, które "w normalnych sytuacjach czy przy normalnym wariancie koronawirusa nie musiałaby zachorować".

Szymon Zdziebłowski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum