Studenci kierunków medycznych szykują się do wielkich manifestacji! Wyjdą na ulice w 10 miastach LISTA

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia06 października 2021 10:30

- Jesteśmy zatrwożeni sytuacją, w której przyjdzie nam pracować. Mamy obawy o siebie i swoich bliskich - mówi Rynkowi Zdrowia Sebastian Goncerz, koordynator protestu studentów, którzy w weekend wyjdą na ulice w 10 miastach.

Studenci kierunków medycznych wyjdą na ulice. Wesprą protestujących medyków PAP/Tomasz Gzell
 • 9 i 10 października odbędą się manifestacje studentów kierunków medycznych
 • Studenci będą wspierać protestujących medyków i wyjdą na ulice w 10 miastach
 • - Chcemy merytorycznie pokazać ludziom krytyczny wręcz stan ochrony zdrowia - tłumaczą studenci

Studenci kierunków medycznych wyjdą na ulice. Manifestacje w 10 miastach

W ubiegłym tygodniu Rynek Zdrowia informował o zapowiadanych manifestacjach studentów kierunków medycznych, którzy w ramach wsparcia dla protestujących medyków w Białym Miasteczku mają wyjść na ulice w różnych miastach Polski.

- Mierne zainteresowanie i działanie decydentów, wykazywanie braku szacunku przez rządzących do ochrony zdrowia pokazuje realia naszej przyszłej pracy - mówił nam wówczas Sebastian Goncerz, koordynator protestu studentów, student 6. roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który zawiązał ruch "Młodzi z Medykami".

Czytaj więcej: Studenci kierunków medycznych wyjdą na ulice

Studenci wystąpili do władz poszczególnych miast o pozwolenie na organizacje manifestacji i w najbliższy weekend (9 i 10 października) wyjdą na ulicę 10 z nich.

- W sobotę odbędą się manifestacje w 9 miastach, w niedzielę natomiast w Białymstoku. W większości przypadków rozpoczynamy o godz. 15, wyjątkiem jest Zabrze, w którym wyjdziemy na ulicę w południe, a następnie przemieścimy się na godz. 14.30 do Katowic, aby tam wesprzeć kolegów - mówi Sebastian Goncerz.

 - 9 października to symboliczna data, bo to niemalże miesiąc od wielkiej manifestacji, która 11 września odbyła się w Warszawie, po której zostało rozłożone Białe Miasteczko. Protest trwa, a na horyzoncie nie widać konkretnego porozumienia, konkretnych rozwiązań, jak wyjść z tej krytycznej sytuacji w systemie ochrony zdrowia - dodaje pomysłodawca protestów. 

Czytaj także: Pod KPRM medycy zbudowali Białe Miasteczko 2.0. Zostaną tu do skutku

Studenci wspierają protestujących medyków. 9 i 10 października wyjdą na ulice 10 miast

Studenci kierunków medycznych zdecydowali się wesprzeć protestujących i chcą powalczyć o poprawę ochrony zdrowia, bo jak przyznają boją się o realia przyszłej pracy w publicznej ochronie zdrowia.

- Celem naszych manifestacji jest okazanie wsparcia koczującym w Białym Miasteczku, którzy śpią pod namiotem w środku Warszawy - co z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy - i od miesiąca walczą o poprawę stanu ochrony zdrowia - tłumaczy Goncerz.

- Chcemy nagłośnić postulaty i merytorycznie pokazać ludziom krytyczny wręcz stan ochrony zdrowia. My to widzimy z dwóch stron, jako przyszli medycy oraz jako pacjenci, bo przecież każdy z nas korzysta z opieki. Jesteśmy zatrwożeni sytuacją, w której przyjdzie nam pracować. Mamy obawy o siebie i swoich bliskich - dodaje.

Dziś - 7 października - o godz. 18 w Białym Miasteczku odbędzie się dyskusja protestujących medyków ze studentami, podczas której omawiane będą dalsze plany związane z protestem.

Lista miast, w których odbędą się manifestacje:

 • Kraków,
 • Katowice,
 • Gdańsk,
 • Warszawa,
 • Łódź,
 • Poznań,
 • Wrocław,
 • Białystok,
 • Szczecin,
 • Zabrze.

Czytaj: Zakończyło się spotkanie protestujących z MZ: "Jesteśmy bardzo dalecy od porozumienia"

Protest medyków. Bromber: zaproponowaliśmy wzrost płac. Protestujący: nadal czekamy na konkrety

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum